Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 40% от българите не биха подали сигнал за корупция

Снимка: архив

Днес бяха представени резултатите от национално представително проучване „Обществени нагласи относно противодействието на корупцията през 2018 г.“ Инициативата е на Асоциация „Прозрачност без граници“ и поставя фокуса върху обществените очаквания относно борбата с корупцията през 2018 г. и ефекта от създаването на новия антикорупционен закон, както и от създаването на новата Антикорупционна комисия.


Повече действия, по-малко думи и анализи изискват гражданите, когато стане въпрос за борба с корупцията. Въпреки това над 40 на сто от българите не биха подали сигнал за корупция. Администрацията и частният бизнес искат разследвания на корупцията по високите етажи на управлението, докато земеделските стопани се фокусират върху премахването на нарушенията сред местната власт.

От анализа става ясно, че хората в големите градове са много по-склонни да подадат сигнал за корупция, отколкото жителите в на малките населени места. Около 36 на сто смятат, че не могат да направят нищо, за да противодействат и се чувстват безсилни. Повече сигнали за нередност подават хората с по-висока степен на образование, най-малко - безработните и хората над 60 годишна възраст. Като основен проблем за подаване на сигнали е посочен страхът.

Според българите най-ефективните средства за избягване на корупцията са - да не се гласува за корумпирани политици, да се организират протести, да се бойкотира корумпиран бизнес, да се подават сигнали за нередности към  медиите. Гражданите настояват да се направят повече информационни кампании сред обществото, за да може по този начин да се увеличи доверието към институциите, които се борят с корупцията.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Лидия Върбанова

НАТФИЗ свързва изкуство, бизнес и екология в едно

Иновативната платформа SuCiE свързва изкуството и бизнеса, творците и производители, които могат да вдъхнат нов живот на вече ненужни материали. Платформата е част от проекта “ЕМПАКТ: Съпричастност и устойчивост: Изкуството да мислиш като планина“, съфинансиран от програма „Творческа Европа“ на ЕК, обясни пред  БНР-Радио София проф. д-р..

публикувано на 19.07.24 в 19:18

Рисковете за нервната ни система се увеличават в горещото време

Високите температури са вредни за целия организъм, но особено уязвима е нервната система на човека. По време на горещините се увеличава рискът за поява на остри неврологични заболявания, какъвто е инсултът, а се обострят хроничните – като множествената склероза, проблеми с равновесието и доста други страдания. Това отбеляза пред БНР-Радио..

публикувано на 19.07.24 в 17:24

Кино с коктейл на открито за почитателите на Седмото изкуство

Александра Александрова разказа на екипа на „Добър вечер, София“, как може да се осъществи една мечта – "Кинодвор с коктейл", казано съвсем просто  - кино под звездите, на хладно, с коктейли. Инициативата представя най-обичаните филмови заглавия от предходни години на фестивала “Синелибри“. "Даваме възможност на хората да ги видят под..

публикувано на 19.07.24 в 17:04

Петима ще станат специалисти по киберзащита по стипендиантска програма на БАК

Българската асоциация по киберсигурност (БАК) обяви първата си стипендиантска програма. Тя ще осигури 5 едногодишни безплатни абонамента за най-популярната платформа за университетско електронно образование в света – Coursera, съобщиха от  асоциацията. За участие в стипендиантската програма могат да кандидатстват младежи между 16 и 29..

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Емблематичният Васил Найденов

Започна Sofia Summer Fest

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Проф. Ингрид Шикова

Ингрид Шикова: България да участва активно в очертаните политики за новия мандат на ЕК и ЕП

Две дами затвърдиха позициите си начело на най-важните европейски органи и това за много хора не е изненада. Роберта Мецола ще оглавява Европейския парламент (ЕП) за следващите 2,5 години, а Урсула фон дер Лайен ще бъде председател на Европейската комисия (ЕК) за още 5 години. В крайна сметка обикновено няма толкова значение кой е..

публикувано на 19.07.24 в 14:18

"Генът на съмнението" на Никос Панайотопулос излезе на български

Недосегаеми, надарени бебета, доказани, зачеркнати – в това е превърнат светът на изкуството, след като в съвсем близкото бъдеще американският биолог Алберт Цимерман изолира гена на твореца. "Тестът на Цимерман" преобръща света на изкуството с главата надолу. Един обещаващ писател, изправен пред страха от евентуално отхвърляне, отказва да се..

публикувано на 19.07.24 в 13:48