Проблемите със сметоизвозването са започнали още от април, но до преустановяването на достъпа на боклукчийски камиони от Елин Пелин се стигна в началото на август. Обяснението, което се дава е, че депото е с изчерпан капацитет. Причина, която от Елин Пелин не приемат.
Измерванията на депото показват, че то има 88 хиляди тона свободен капацитет, което прехвърлено през сегашното състояние на отпадъците, означава, че за десет години напред може да приема отпадъци. Ако бъде изградена и сепарираща и компостираща инсталация, за която има сключен договор, тогава депото спокойно може да има 15 години капацитет, посочи зам.-кметът по направление „Европейски фондове и екология“ Николай Савов.
В началото на февруари кметът на Горна Малина Ангел Жиланов входира и официално писмо с искане за увеличаване на таксата за депониране на отпадъците, която община Елин Пелин Николай Савов обясни, че от община Елин Пелин настояват исканата по-висока цена за депониране да бъде обоснована.
Жиланов обясни пред Радио София, че определеният капацитет на депото по комплексното разрешително за експлоатация е изтъкал. Поради което е необходимо или да бъде увеличен временно капацитетът със 125 хиляди тона, или да бъде подготвено второ комплексно разрешително, което отнема от 8 месеца до повече от година.
Кметът на Горна Малина добави, че се водят преговори в оперативен порядък за договаряне на приемлива цена за експлоатация, която да гарантира, че при сегашните условия ще може да се извършва безопасно депониране. Очаква се в понеделник да бъде формирана работна група с представители на двете администрации и двата общински съвета, където да бъде намерено решение на всички проблемни въпроси.
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..
Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..