Днес от 19.00 часа в Руския културно-информационен център ще се проведе тържественото връчване на наградите на шестия Международен кино и телевизионен фестивал „Славянска приказка“. Фестивалът продължи четири дни и беше посветен на 140-годишнината от освобождението на България от османско владичество. Събитието носи името на един от най-големите учени и изследователи на славянската култура - академик Дмитрий Лихачов. В конкурсната програма на фестивала са участвали над 120 филма от целия свят.
Режисьорите на най-високо оценените кино и телевизионни продукции ще бъдат наградени със статуетки - Българска роза, Тракийски ритон, облик на Св. Георги, Слънце Хелиус. Наградите са ръчно изработени от българския скулптур Богдан Бондиков.Тази година са участвали игрални български филми, документални руски филми. Има филм от Монголия, за шести път участва държавата Палестина. Документалните филми са с по-социален характер, разказа един от организаторите Елена Димитрова.
В програмата на фестивала участваха представителният мъжки хор "Гусла" под диригентството на Валентин Бобевски, формацията "Музикална лаборатория за човека" с диригент Мая Василева, ансамбълът "Иксан" от Южна Корея с художествен ръководител Сок Шин О, певицата Хи Дженг Ли и барабанистът Сонг Хун Ким, известното танцово дуо от Украйна - Наталия и Евгений Занкови, цигуларят Иван Кръстев с пианистката Александра Иванова, естрадната прима Раиса Полякова, бардът Николай Шевченко и най-младият лауреат на международни конкурси - Марио Кръстев.
Любителите на седмото изкуство се насладиха на художественият филм на българския кинорежисьор Ангел Бончев "Светителят хирург", както и кинотворбата на Ефемия Фард "Мръсни сънища" с участието на Йоана Буковска и Румен Угрински. Бяха прожектирани също "Сестри" на телерадиокомпанията "Русский мир" и "Мотор" на режисьора Валентин Гошев и продуцента Иван Тонев. В конкурсната програма участва и китайският филм "Антитероризъм".
Тържественото връчване на наградите на фестивала ще се състои днес от 19 ч. в Мраморната зала на РКИЦ.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..