Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се промени за 130 години Университетската библиотека „Св. Климент Охридски”

По случай 130-ата годишнина на Университетска библиотека „Св. Климент Охридски” в централното фоайе на Ректората беше открита юбилейната изложба „Университетската библиотека през обектива на двама фотографи”. Кадрите представят любимата библиотека и нейното развитие през годините. Снимките от миналото са на Божидар Карастоянов (1903-1956), който е сред най-известните български фотографи. Представителите на фамилията Карастоянови се нареждат сред основоположниците на българската фотография и запечатват чрез обектива си изключителни моменти и събития от историята на страната ни.

Едва на 22 години Божидар Карастоянов отива за една година в Париж, където усвоява тайните на фотографския занаят в ателието на Манюел Фрер. През 1928 г. открива собствено ателие в София и се насочва към портретната фотография. Само година по-късно получава майсторско свидетелство, а ателието му се радва на голям посетителски интерес. Пред обектива му застават редица известни личности - писатели, художници, актьори. След 1934 г. Божидар Караястоянов се изявява като фотожурналист. В поредица от снимки от този период той отразява ангажиментите на царското семейство и документира различни събития от страната и чужбина. Отразява също изграждането и откриването на сградите на Ректората и Университетската библиотека.

Със съвременния облик на библиотеката ни среща доц. д-р Владислав Господинов, който през годините се е утвърдил като фотографа на Алма Матер. Той е завършил специалност "Педагогика на девиалното поведение", а в момента е преподавател във Факултета по педагогика към СУ „Св. Климент Охридски”.

Провокиран от нестандартната архитектура, Владислав Господинов разкрива красотата ѝ като акцентира върху въздействащи детайли от интериора и екстериора на сградата. На преден план в неговите фотографии са и хората - работещите в библиотеката, както и студентите. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05