Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как агенцията помага на бежанците - деца и на болните

Държавната агенция за бежанците в помощ на най-уязвимите

От началото на 2018 г. 1375 чужденци са подали молба за международна закрила

Как приемаме бежанците и какви са възможностите за гарантиране на човешките им права у нас - отговорите потърсихме от Държавната агенция за бежанците (ДАБ) към Министерския съвет, чиито основни функции са свързани с приема, настаняването, регистрацията и разглеждането на молби на чужденци, търсещи закрила в страната ни. Към кого и как да се обърнат, разяснява директорът на дирекция „Качество на процедурата за международна закрила“ в ДАБ Димитър Киров.

Международната закрила, която ДАБ предоставя, е статут на бежанец и хуманитарен статут. Всеки чужденец, съгласно Закона за убежището и бежанците, който се намира на територията на страната, може да подаде молба за международна закрила като това може да направи във всяко едно от териториалните поделения на ДАБ в страната, в централното управление на агенцията, както и пред всеки друг държавен орган. Неговото волеизявление трябва да бъде лично и да съдържа искането към Република България, обяснява Киров.

След регистрацията на чужденците, с тях се провежда т.нар. административно производство, което включва провеждането на едно или няколко интервюта с тях. Съобразно събраните факти и доказателства, изложени в бежанската история на чужденеца, се прави извод, за това дали той заслужава международна закрила или не. Освен това историята се верифицира съобразно данните, които агенцията има за неговата държава по произход. За да може да получи статут на бежанец, чужденецът трябва да отговаря на няколко условия - предимно на това да бъде преследван, да се опасява от някакъв вид преследване, основано на неговата раса, религия, националност, политическо мнение или принадлежност към определена социална група. Чужденците, които отговарят на международната закрила “хуманитарен статут”, следва да са били изложени на реална опасност от тежки посегателства като смъртно наказание, изтезание или в хипотеза на въоръжен конфликт, както е със Сирия.

По време на производството, чужденците имат право на безплатна правна помощ, в това число и по време на съдебното им производство, ако агенцията е постановила отрицателно решение. Тези хора могат да се обърнат и към Националното бюро за правна помощ, както и към неправителствени организации, които работят на терен в териториалните поделения на агенцията - става дума за Български Хелзински комитет, “Каритас”, “Глас България”.

От началото на 2018 г. 1375 чужденци са подали молба за международна закрила. Хората са предимно от Афганистан, Ирак, Сирия, Пакистан и Иран. През 2017 г. е имало спад в подадените молби за закрила, за разлика от 2016 г. и предходните години. В настоящия момент миграционната обстановка и в частност подадените молби за закрила, са малко.
Сред потърсилите международна закрила в България има и непълнолетни. От началото на 2018 година техният брой е 373, от които 160 са непридружени.

Здравно осигуряване, социално подпомагане, образование, в това число и изучаването на български език, както и помощ при намиране на работа, са част от ангажиментите на Държавната агенция за бежанците към Министерския съвет към хората, потърсили закрила у нас. Как се гарантира и осигурява всичко това обяснява Мария Нецова – експерт в дирекция „Социална дейност и адаптация“ в Държавната агенция за бежанците.

След като лицата бъдат регистрирани и настанени в нашите териториални поделения задължително минават медицински преглед, за да може да се идентифицира тяхната необходимост от здравни услуги, ако има такава. Всички лица, търсещи закрила, са здравно осигурени ние ги подпомагаме за избор на личен лекар. Осигуряваме превод или медиатор, който може да ги заведе до болничното заведение. В случаите, когато е необходимо за деца или за хора с тежки здравословни проблеми, осигуряваме транспорт. Обособени са здравни кабинети в териториалните поделения и е назначен медицински персона.

Тъй като има много деца, търсещи закрила, много от тях от години не са посещавали училище, и затова от ДАБ са наблегнали на това да ги включат в българската образователна система. Тази година има 96 записани деца. Осигурява се транспорт. Ние сме осигурили преподаватели, които водят курсове по Български език и за деца, и за възрастни. Социален работник придружава децата до училище. В качеството си на медиатор между родители, деца, директори на училища, работим и с регионалните управления по образование, които ни подпомагат. Ние подаваме към тях информация кои деца и на каква възраст имат желание да бъдат включени в училище и те ни съдействат по разпределяне в различни училища.

Провеждаме и информационни сесии в териториалните поделения. При всяко едно постъпило предложение за работа в Агенцията за бежанците се организират такива сесии с лицата, които желаят да си намерят работа. Държавна агенция за бежанците издава и служебни бележки на лицата, които имат право на работа, т.е. съгласно закона, ако те до три месеца нямат приключило производство, им се издава служебна бележка, която удостоверява, че имат право на работа.
Такава е страната ни за хората, потърсили убежище тук. Очаквайте техните истории от първо лице и още срещи с хората, които им помагат, в следващите издания на „Родина зад граница“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов, беседа първа

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Разговор с доц.д-р Марина Теофилова - изкуствовед, преподавател в катедра..

публикувано на 04.05.24 в 16:05
Ул. “Московска”

Софийски разкази - Разходка по “Московска”

Ул. “Московска” е една от визитките на столицата ни. Преди се е казвала "Орханийска". Началото ѝ е при ул. "Малко Търново", където сега е ДА "Архиви". Преди там е била старата часовникова кула, съборена според легендата, по настояване на часовникарските ателиета. Друга легенда свързва къщата на номер 15 с любовница на Фердинанд, но всъщност къщата е била..

публикувано на 04.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Сава Хашъмов

Сава Хашъмов се жени за вдовицата на своя учител Да, наистина имам три брака и доста любовни авантюри, но аз съм зодия Риби - когато се влюбя, се женя - казва в интервю приживе, доайенът на Народния театър Сава Хашъмов. Той играе в академичната трупа 43 сезона, пресъздавайки повече от 100 роли. Елегантен, висок, с аристократично излъчване,..

публикувано на 04.05.24 в 14:00
Алекси Калев

Фестивалът ражда и любов

Мидалидаре рок с Алекси Калев - покана отсега: "Почнахме в 2017, това ще е четвъртото издание. Все още магнитът са артистите, но се стараем хората да идват за фестивалното изживяване. Пуснахме 1000 билета "на зелено", без имена и ги продадохме за 10 минути. Това, което правим е като европейски фестивал.  Миналата година имахме 20000 души за..

публикувано на 04.05.24 в 11:54
Мария Веселинова

Ах тези родители

Мария Веселинова, режисьор на "Ах тези родители" за спектакъла и за отношенията родители-деца: Идеята дойде от сина ми, който много хареса едноименната книжка, писахме на автора, той даде съгласие. Реално ни трябваше добър автор, който да превърне идеята в пиеса. Получи се много добре. Работата не е лесна. Темата е важна за родителите - в спектакъла..

публикувано на 04.05.24 в 10:16
Снимки: Спаси София

Нови платформи на столични спирки ще улесняват качването и слизането

Нови спирки на градския транспорт ще бъдат изградени в столицата, анонсират от "Спаси София". При тях се предвижда поставянето на специални платформи, които правят качването и слизането от превозните средства по-достъпно и безопасно. Платформите са на нивото на тротоара и “удължават” спирката до вратите на превозните средства. Така се осигурява..

публикувано на 03.05.24 в 19:03

Свободен достъп до експозиции, боб чорба и влизане в бойна кабина на 6 май

Националният военноисторически музей (НВИМ) и тази година ще отбележи празника на Б ългарската армия 6 май с вход свободен за посетители  на постоянната си хронологична и външна експозиция . От 10.00 до 17.00 ч. свободно могат да бъдат разгледани и временните изложби „Армията във време на промени“, „Белезите на войната:..

публикувано на 03.05.24 в 16:50