Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна ХХVIII Софийско изложение на минерали, фосили и скъпоценни камъни

11
Снимка: Луиза Лазарова
Започна ХХVIII Софийско изложение на минерали, фосили и скъпоценни камъни. Дългоочакваното от ценителите събитие се провежда в рамките на традиционните „Дни на минералите” в музея „Земята и хората“ и ще продължи 3 дни, до неделя - 14 октомври. Освен да разгледат красивите находки от България и света, посетителите ще могат да закупят бижута, декорации и скъпоценни камъни на място от колекционерите.

Октомврийското издание на изложението е по-специално, защото е с международно участие. Тази година присъстват колекционери от Армения, Казахстан, Полша и други европейски държави. Посетителите могат да видят природни минерали от всички континенти на планетата. От една година при нас участва и колекционер на метеорити. Има много почитатели и на фосилите, коментира Светла Старирадева, уредник в музея „Земята и хората“.

През 1991 год. Националният музей ”Земята и хората” организира „Първа Софийска международна изложба на минерали“. След първоначалните плахи опити за участие в изложбите от страна на българските колекционери, днес изложенията вече са се превърнали в празник и необходимост за тях. През годините изложбите на минерали прерастват в „Дни на минералите“, които се организират три пъти годишно. Любителите се радват на Великденско и Коледно изложение на минерали, а през месец октомври - Софийско изложение на минерали, фосили и скъпоценни камъни.

В изложенията всяка година взимат участие отделни колекционери, фирми, минно-добивни предприятия, български университети. Показват се класически, редки и екзотични минерали от световно известни или съвсем нови находища в цял свят. За участниците в минералните изложения се организират конкурси за най-добър минерален образец, за най-добре фасетиран скъпоценен камък, за най-добро художествено изделие от минерал.

Напоследък интересът на хората към минералите, фосилите и скъпоценните камъни се разрасна изключително много. Те събират различни камъни, носят ги при нас в музея, за да им кажем точно какво са намерили. Ние приветстваме техния интерес. Има колекционери от цяла България , които дори ни подаряват техните находки. За нас това е радост, каза още Светла Старирадева.

Следващото изложение на минерали в Националният музей ”Земята и хората” предстои през декември 2018 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рисковете за нервната ни система се увеличават в горещото време

Високите температури са вредни за целия организъм, но особено уязвима е нервната система на човека. По време на горещините се увеличава рискът за поява на остри неврологични заболявания, какъвто е инсултът, а се обострят хроничните – като множествената склероза, проблеми с равновесието и доста други страдания. Това отбеляза пред БНР-Радио..

публикувано на 19.07.24 в 17:24

Кино с коктейл на открито за почитателите на Седмото изкуство

Александра Александрова разказа на екипа на „Добър вечер, София“, как може да се осъществи една мечта – "Кинодвор с коктейл", казано съвсем просто  - кино под звездите, на хладно, с коктейли. Инициативата представя най-обичаните филмови заглавия от предходни години на фестивала “Синелибри“. "Даваме възможност на хората да ги видят под..

публикувано на 19.07.24 в 17:04

Петима ще станат специалисти по киберзащита по стипендиантска програма на БАК

Българската асоциация по киберсигурност (БАК) обяви първата си стипендиантска програма. Тя ще осигури 5 едногодишни безплатни абонамента за най-популярната платформа за университетско електронно образование в света – Coursera, съобщиха от  асоциацията. За участие в стипендиантската програма могат да кандидатстват младежи между 16 и 29..

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Емблематичният Васил Найденов

Започна Sofia Summer Fest

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Проф. Ингрид Шикова

Ингрид Шикова: България да участва активно в очертаните политики за новия мандат на ЕК и ЕП

Две дами затвърдиха позициите си начело на най-важните европейски органи и това за много хора не е изненада. Роберта Мецола ще оглавява Европейския парламент (ЕП) за следващите 2,5 години, а Урсула фон дер Лайен ще бъде председател на Европейската комисия (ЕК) за още 5 години. В крайна сметка обикновено няма толкова значение кой е..

публикувано на 19.07.24 в 14:18

"Генът на съмнението" на Никос Панайотопулос излезе на български

Недосегаеми, надарени бебета, доказани, зачеркнати – в това е превърнат светът на изкуството, след като в съвсем близкото бъдеще американският биолог Алберт Цимерман изолира гена на твореца. "Тестът на Цимерман" преобръща света на изкуството с главата надолу. Един обещаващ писател, изправен пред страха от евентуално отхвърляне, отказва да се..

публикувано на 19.07.24 в 13:48

На летище "София" нямат проблем с компютърната система, но се очакват закъснения на полети

От летище "София" съобщиха, че нямат проблем  с компютърната система. До момента е отменен един полет - от Берлин-Бранденбург за София.  Срив в IT мрежата спря полети и влакове в цял свят, блокира работата на банки и медии Пътуващите да следят сайта на летището, препоръча Десислава Груева от наземния оператор на аерогарата: "Самото летище..

публикувано на 19.07.24 в 12:35