Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да подадеш ръка навреме

Как Ива Гумнишка помага на бежанци да започнат живота си отначало

18 хиляди души получават статут на бежанци в България в периода 2013 – 2017 г. Голяма част от тях не остават у нас, а се насочват към други държави. Тези, които избират страната ни за свой временен или постоянен дом, се нуждаят не просто от подслон, но и от възможност да започнат живота си отначало. Това означава да научат езика, да се устроят тук и да намерят работа. Ива Гумнишка е от тези, които са готови да им подадат ръка. Тя прави това не чрез благотворителни програми, а като им осигурява работа в своята компания.

Завърших “Човешки права” в САЩ пред година и дипломната ми работа беше на тема за бежанците и достъпа им до работа в България, т.е. прекарах цяла една зима, изследвайки този въпрос, говорейки с различни НПО-та, с Държавна агенция за бежанците и се усети нуждата от реални възможности за работа, тъй като в България няма законови пречки към това бежанците да работят, но има интеграционни, социални, политически пречки. Съдейки по това, както и от някои нужди от обучение на бежанците, езиковата бариера и други фактори, които са по-скоро социални, реших да направя проект, който да отговаря и на двете нужди - нуждата от конкретни възможности за изкарване на пари и нуждата да се преквалифицират и да научават чужди езици - български, английски език.

Гумнишка работи в аутсорсинг фирма, която обслужва компании, занимаващи се с “компютърно зрение” - обработваме техните снимки, за да могат те после да си тренират моделите. Това се използва при работа с дронове, автономни коли, които детекриат нещо с камера и след това се очаква от тях да приемат някакво решение като човек. Ние сме тези, които научават машините да мислят като хората.

В работата си Ива работи най-вече с бежанци от Сирия, Ирак, Афганистан, Йемен, Пакистан, Либия. В момента във фирмата работят четирима души на пълен работен ден като супервайзори и близо 50 души, които работят от вкъщи. За започване на работа във фирмата на Гумнишка няма никакви изисквания или бариери, който има желание, може да опита. Ние се нагърбваме със задачата да ги обучим, да им предоставим компютри, ако нямат вкъщи.

Взаимоотношенията във фирмата са приятелски, винаги има някой, който носи храна.
Много добре се познаваме. Знаем историята на всеки - кой в каква ситуация е, дали в момента чака статут, дали е получил, дали има проблеми с това, че членове на семейството му са още в Сирия и се опитва да ги доведе в България, дали някой има желание да се присъедини към семейството си в Германия и само чака да му позволят. Има доста тежки случаи на хора, на които им отказват статут и заминават чрез трафиканти през Сърбия към други страни да си търсят късмета. Преживяваме драмата на всеки човек. Всички тези легални бюрократични пречки, които има пред всеки от тях.

Според Гумнишка е важно да се привличат хора от общността, в които да се инвестира още повече за изграждане на техните умения. От хората, които са останали за постоянно при тях, всеки е започнал да се развива в някаква посока - счетоводство, техническа част, обучител. Тя разказа и че има много хора, които вече идват с готови умения - били са архитекти или счетоводители, или са преподавали в университети, въпросът е да успеят да си намерят подходяща работа в Бъгария и самата фирма да не се притесни от това, че човекът е бежанец и говори на чужд език.

Така мисли Ива Гумнишка – млад, усмихнат и позитивен човек, готов да подаде ръка на хората, потърсили убежище в България, за да се превърне тя в новия им дом. 
Чуйте цялата история в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35