Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БЧК в помощ на бежанците

Близо 3 хиляди души, предимно със статут на бежанци или хуманитарен статут, са получили подкрепа от БЧК през последните 9 месеца. Общият брой на подпомогнатите обикновено надвишава броя на посещенията, тъй като при едно посещение бежанците често получават повече от една услуга чрез Бежанско-мигрантската служба. Вече 25 години мигрантската служба подпомага търсещите закрила и убежище при социалната им ориентация и интеграция, намирането на работа, достъпа до здравни услуги.

Бежанско-мигрантската служба е създадена през 1997 г., но работата с бежанци започва през 1993 г. след като през 1992 г. България подписва Женевската конвенция за бежанците от 1951 г. и Нюйоркския протокол. Първоначално започва процес на изграждане на система за предоставяне на убежище в България, което отнема няколко години и докато се създават структурите, БЧК на терен започва да изпълнява дейности, свързани със социално включване на търсещи закрила лица и интеграционни мерки за бенефициенти на международна закрила, т.е. бежанците, обясни ръководителят на Бежанско-мигрантската служба на БЧК Марияна Стоянова.

По думите ѝ основните проблеми, които разрешават за хората, потърсили помощ, са достъпът до здравни услуги. Поради езиковата бариера бежанците имат нужда от медиатори, каквито от БЧК им осигурават. Има и хора сред бежанците, които търсят организацията, за да им помогне да запишат децата си на училище, да си намерят работа, по-рядко ги търсят и за съдействие за намиране на жилище.
Много често се налага да помогнем и с плащане на някой наем или режийни на някое семейство, където основно бащите работят, но са останали без работа и нямат средства. Също така организираме и курсове по Български език, посочи Стоянова.

През всички тези години БЧК винаги е намирал донори. Най-силният и голям донор, с който БЧК работи от 25 години, е Върховният комисариат за бежанците. Ние изпълняваме годишни програми, финансирани от него, където има интеграционен компонент и основно това са курсове по Български език и възможност да се заплаща такса за професионални курсове за хората, които вече имат статут.

От БЧК подпомагат бежанците и за намиране на работа, защото имат връзки с работодателите. Особено внимание се отделя на уязвимите случаи - на хронично болни, възрастни бежанци, на хора с психични проблеми, особено на хора с депресия. Такива хора биват насочвани към фондация “Център - Надя” или към психиатри или психолози, допълни Стоянова.

Освен пряко с бежанците, Бежанско-мигрантската служба на БЧК, работи за укрепване на гражданското общество в България и разчупване на стереотипите за бежанците, като се опитва да създаде към тях отношение на приемане и толерантност. Стоянова разяснява, че през последните години, особено след 2013 г., с навлизането на по-големите бежански групи, от организацията работят с пиари за обективно отразяване в медиите на предизвикателствата, които носи миграцията, както и за публичния образ на самите бежанци, че това са напълно нормални хора с нормални, човешки стремежи и желания и не бива да бъдат възприемани като заплаха.

Освен това се работи и на ниво институции, т.е. представители на БЧК работят в различни работни групи като Комитета за наблюдение на фонда “Убежище, миграция, интеграция”, координационните срещи, които Агенцията за бежанците организира. БЧК участва и на международно ниво - Стоянова вече втори мандат е председател на платформата на европейските национални дружества, които работят с бежанци и мигранти.
Поддържат се контакти с колегите им от турския полумесец и с организациите в другите държави.

БЧК окуражава и т.нар. академична инициатива и тази година е факт, че Софийският университет е одобрил и пусна програма за магистърска степен “Социална работа с бежанци”, т.е. вече хора, които искат да се занимават и да имат подходящото образование, вече могат да го правят. Освен това националните дружества на червения кръст по целия свят имат система през международния Червен кръст за издирвания на хора, които поради военни конфликти или природни бедствия, са се разделили с близките си и ги търсят.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Връченият мандат ще бъде изпълнен

"Форум", 15.01.25: България - 80 дни след последните парламентарни избори

В средата на тази седмица най-после можем да съобщим дълго очакваната новина за редовно правителство. В минутите на днешния "Форум" Иво Инджов и Аркади Шарков коментираха по темите: Кабинетът "Желязков" – състав, перспективи, възможности. Министри и хоризонти пред партиите в коалицията. В седмицата преди встъпването на Доналд Тръмп като..

публикувано на 15.01.25 в 18:25

Каква е ролята на изкуствения интелект в образованието?

Внедряването на изкуствения интелект в класната стая, макар и противоречиво, се разглежда от организации като ЮНЕСКО, ОИСР и Световния икономически форум като ключова стъпка към модернизация на образованието и подготовка на учениците за изискванията на съвременния свят. Според екипа на Приложна академия за образование "Синдео“, специализирана..

публикувано на 15.01.25 в 17:10
 Александра Петкова

Светът оценява научна разработка на Александра Петкова от НПМГ

Дванадесетокласничката Александра Петкова от Националната природо-математическата гимназия "Акад. Любомир Чакалов" (НПМГ) в София бе аплодирана от пълна зала с млади учени, след като в рамките на 7 минути представи своя разработка, с която допълва теорията на Келвин за константните вълни . Това стана преди броени дни по време на Нобеловите..

публикувано на 15.01.25 в 16:40

Фестивалът "На кино на село" с 60 прожекции в 10 български села

"На кино на село" е ежегоден фестивал, който стартира в село Трудовец през юли-септември 2024 г. Целта е да се осигури равен достъп до новите кинопродукции в малките населени места в България, чрез изграждане на мрежа от кино-села и местни "кино-будители". За тази година са предвидени 60 прожекции в 10 български села, каза пред Радио София..

публикувано на 15.01.25 в 15:32

Електронна информационна система ще улеснява пълното осиновяване

Нов Правилник за дейността на Съвета за осиновяване е публикуван от социалното министерство за обществено обсъждане. Във връзка с промените в Семейния кодекс от края на 2023 г., социалният министър издаде Наредба за реда за вписването, воденето, съхраняването, поддържането и функционирането на Националната електронна информационна..

публикувано на 15.01.25 в 15:13

И тази година Община Елин Пелин подпомага двойки за асистирана репродукция

В град Елин Пелин тече процедура за приемане на кандидатури за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми, които живеят на територията на общината. Крайният срокът за прием на документите е 21 февруари. От края на 2023 г. от местната власт е приет Правилник за финансово подпомагане на хора с такива проблеми, съобщи пред..

публикувано на 15.01.25 в 14:40
Група Affection  с колоритната Яна Спиридонова

2025-а започва като най-добрата година за група "Affection"

Музикантите от група Аffection пристигнаха от Казанлък, за да свирят и пеят, както и да разкажат за себе си в предаването “Добър вечер, София“. Те са петима, без своя талисман, който остана забулен в мистериозна тайна. “След два месеца Affection ще навърши двайсет години и мисля, че 2025-а започва като най-добрата в нашата история..

публикувано на 15.01.25 в 14:31