Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Вълна от протести обхвана цялата страна и тази неделя, като блокира магистрали, граници, улици, входове и изходи на големи и малки градове, пише СЕГА. Основното искане на демонстриращите бе за смяна на политическия модел. Масовото недоволство се отприщи още преди седмица - най-вече заради високите цени на горивата и новините за увеличението на застраховката "Гражданска отговорност" и данъците за старите коли. Постепенно протестите включиха призиви за вдигане на доходите, по-добро здравеопазване, както и властта да започне да работи в интерес на обществото. Тази неделя на улицата излязоха по-малко хора, с повече и доста хаотични искания, но затова пък в много повече райони на страната. Целта на повечето участници бе да привлекат внимание, като блокират с шествия ключови места и оживени трасета. Плановете им до голяма степен бяха осуетени от полицията, която успяваше да ги пренасочи към по-малко натоварени отсечки. Все пак протестиращи успяха за кратко да затворят подходите към ГКПП-тата  Капитан Адреево, Илинден - Екзохи, Кулата, международния път при Лесово, участъци от магистралите "Тракия" и "Хемус" и др. 

Все повече ученици избират технически специалности, четем също в СЕГА. Макар и с бавни темпове, интересът на учениците към техническите специалности лека-полека започва да се засилва. Част от тях, като например автотранспортна техника, излизат доста по-напред в желанията на младежите. Това показват данните на просветното министерство за план-приема на ученици след седми клас за учебната 2018/19 г. Почти както очакваше МОН, професионалните паралелки т.г. са с около 2% повече от м.г. (1189 срещу 1045 профилирани паралелки). Друга положителна тенденция е лекото ребалансиране на приема на осмокласници в посока към компютърните и техническите специалности в гимназиите, отчитат от ведомството.

Акт до 500 лв. за непочистен сняг пред блока, извежда в заглавие МОНИТОР. Управителят на етажната собственост и търговците в София могат да се сдобият с акт до 500 лв. за непочистен сняг пред блока или дадения обект. Преди това да се случи обаче, физическите лица биват предупреждавани от Столичния инспекторат, след което следва фиш на стойност 50 лв., а накрая се стига и до акт, който може да бъде до 500 лв.

13 хил. на месец ползват нощен транспорт, изчислява ТРУД. От столичния Център за градска мобилност обясниха, че няма разлика в посещаемостта през лятото и тази през есента, всеки месец новата услуга се ползва от приблизително еднакъв брой хора. От пускането на нощния транспорт на 7 април до 26 септември са продадени около 73 хил. билета за пътуване от 2 лв., а до момента продажбите са над 90 хил. Засега няма взето решение дали след месец и половина Столичната община ще продължи услугата. Градската управа трябва да реши до края на годината дали експериментално пуснатият нов вид транспорт да стане постоянен. Нощните автобуси се движат по 4 линии, които работят от 00:00 до 04:00 ч. и се пресичат на пл. “А. Батемберг”.

Търговският регистър ще губи данни само в "приемливи стойности", информира СЕГА. Нова поръчка за надграждане на базите данни и обновяване на сървърите е обявила Агенцията по вписванията, която отговаря за Търговския регистър. Тя е поредната след кризата през август, когато регистърът се срина и не функционираше 18 дни. Преди няколко дни стана ясно, че за същия период в агенцията са си раздали бонуси за близо 700 хил. лв. за "постигнати резултати". По новата поръчка ще се похарчат над 1.3 млн. лв. Крайната цел е "загубите на данни да бъдат сведени до приемливи стойности", пише в документите. За да се случи това, трябва да се разделят процесите на архивиране от ежедневната работна среда, става ясно от поръчката.

След Брекзит поскъпват лекарства и коли, сочи МОНИТОР. Повече от две трети от бизнеса смята, че след Брекзит цените на вносните стоки от Великобритания, основно автомобили и лекарства, ще поскъпнат. Това показва експресно проучване на Българска търговско-промишлена палата сред членовете й. През 2017 г. Великобритания е на 11-о място в българския износ с 651 млн. евро, вносът ни от там възлиза на 476 млн. евро (18-о място сред страните, от които България най-много внася). Най-много от Острова през 2017 г. сме купили лекарства и автомобили, следвани от електрическа енергия и алкохол. Излизането на Великобритания от ЕС ще се отрази негативно на малкия и средния бизнес. Всяка трета фирма у нас смята, че ще бъде ощетена от решението на Острова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Идеята за велоалея по бул.

Започва трансформация на булевардите "Витоша", "Патриарх Евтимий", "Фритьоф Нансен" и "Ген. Скобелев"

Предстоят редица подобрения в движението по ключови булеварди в центъра, които да дадат алтернатива на всички участници в движението, без да се затруднява движението на колите, информира зам.-кметът по транспорт Илиян Павлов. Днес той представи проект за изграждане на нова бус лента и велоалея по бул. „Патриарх Евтимий”, премахване на велоалея..

публикувано на 26.04.24 в 17:12
Ваня Григорова/Васил Терзиев

Делото за кметските избори в София отложено за 7 юни

Поредно отлагане на делото за кметските избори в София заради нови искания на страните. Административният съд София-град ще заседава по жалбата на загубилата вота Ваня Григорова срещу решението на Столичната общинска избирателна комисия да обяви за победител Васил Терзиев на 7 юни - два дни преди вота 2 в 1, в който Григорова се регистрира да..

публикувано на 26.04.24 в 14:38
Димитър Божилов, кмет на столичния район „Триадица“

Кметът на район "Триадица" предлага "квартал на обезщетените"

Близо една трета от зелените площи в Южния парк в София са частни имоти. Става дума за 96 имота. "През 2020 г. Конституционният съд дерогира сроковете, с които можем да отчуждаваме тези имоти. Отчуждаването е лесен способ за придобиване на земи, защото е по-евтин, по-бърз, властнически способ. С това решение на КС общината беше поставена в..

публикувано на 26.04.24 в 12:59

Подлезът при метростанцията на Централна гара тъне в мрак

За изключително сериозен проблем за над 2 милиона столичани и гостите на София алармираха жители на града.  Осветление в подлеза на една от ключовите метростанции – тази на Централна гара, няма, а всичко там е потънало в мрак, разказват те. "На вниманието на г-н Терзиев, кмет на София. Нищо не се вижда на тази снимка, защото липсва..

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Пред КНСБ поставят венци за загиналите от трудови злополуки

От 9:30 ч. КНСБ и представители на социалните партньори ще отдадат почит пред паметта на загиналите при трудови злополуки работници. Ще бъдат поднесени венци пред мемориалната плоча, поставена пред сградата на конфедерацията в София. От 10 ч. в зала "Европа" ще бъдат връчени годишните награди, с които КНСБ отличава работодателите, постигнали..

публикувано на 26.04.24 в 08:20
Стадион

Стадиони в "Подуяне", "Красна поляна" и "Средец" бяха прехвърлени от държавата на общината

Столичният общински съвет (СОС) одобри доклад относно безвъзмездно прехвърляне от държавата на Столичната община на правото на собственост върху недвижими имоти в районите "Подуяне", "Красна поляна" и "Средец" . Вносители на доклада са кметът на Столичната община Васил Терзиев, председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров, съвместно с..

публикувано на 25.04.24 в 15:45

Всеки квартал или населено място с център за приемане на всякакви отпадъци

Всичките 24 столични района са обхванати от системата за разделно събиране на опаковки и отпадъчни материали, но тя ще бъде разширена с разполагане на центрове и площадки за безвъзмездно предаване на отпадъци от домакинствата. Предвижданията са поетапно до края на 2025 г. във всеки квартал или населено място на територията на Столичната община..

публикувано на 25.04.24 в 10:59