Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Вълна от протести обхвана цялата страна и тази неделя, като блокира магистрали, граници, улици, входове и изходи на големи и малки градове, пише СЕГА. Основното искане на демонстриращите бе за смяна на политическия модел. Масовото недоволство се отприщи още преди седмица - най-вече заради високите цени на горивата и новините за увеличението на застраховката "Гражданска отговорност" и данъците за старите коли. Постепенно протестите включиха призиви за вдигане на доходите, по-добро здравеопазване, както и властта да започне да работи в интерес на обществото. Тази неделя на улицата излязоха по-малко хора, с повече и доста хаотични искания, но затова пък в много повече райони на страната. Целта на повечето участници бе да привлекат внимание, като блокират с шествия ключови места и оживени трасета. Плановете им до голяма степен бяха осуетени от полицията, която успяваше да ги пренасочи към по-малко натоварени отсечки. Все пак протестиращи успяха за кратко да затворят подходите към ГКПП-тата  Капитан Адреево, Илинден - Екзохи, Кулата, международния път при Лесово, участъци от магистралите "Тракия" и "Хемус" и др. 

Все повече ученици избират технически специалности, четем също в СЕГА. Макар и с бавни темпове, интересът на учениците към техническите специалности лека-полека започва да се засилва. Част от тях, като например автотранспортна техника, излизат доста по-напред в желанията на младежите. Това показват данните на просветното министерство за план-приема на ученици след седми клас за учебната 2018/19 г. Почти както очакваше МОН, професионалните паралелки т.г. са с около 2% повече от м.г. (1189 срещу 1045 профилирани паралелки). Друга положителна тенденция е лекото ребалансиране на приема на осмокласници в посока към компютърните и техническите специалности в гимназиите, отчитат от ведомството.

Акт до 500 лв. за непочистен сняг пред блока, извежда в заглавие МОНИТОР. Управителят на етажната собственост и търговците в София могат да се сдобият с акт до 500 лв. за непочистен сняг пред блока или дадения обект. Преди това да се случи обаче, физическите лица биват предупреждавани от Столичния инспекторат, след което следва фиш на стойност 50 лв., а накрая се стига и до акт, който може да бъде до 500 лв.

13 хил. на месец ползват нощен транспорт, изчислява ТРУД. От столичния Център за градска мобилност обясниха, че няма разлика в посещаемостта през лятото и тази през есента, всеки месец новата услуга се ползва от приблизително еднакъв брой хора. От пускането на нощния транспорт на 7 април до 26 септември са продадени около 73 хил. билета за пътуване от 2 лв., а до момента продажбите са над 90 хил. Засега няма взето решение дали след месец и половина Столичната община ще продължи услугата. Градската управа трябва да реши до края на годината дали експериментално пуснатият нов вид транспорт да стане постоянен. Нощните автобуси се движат по 4 линии, които работят от 00:00 до 04:00 ч. и се пресичат на пл. “А. Батемберг”.

Търговският регистър ще губи данни само в "приемливи стойности", информира СЕГА. Нова поръчка за надграждане на базите данни и обновяване на сървърите е обявила Агенцията по вписванията, която отговаря за Търговския регистър. Тя е поредната след кризата през август, когато регистърът се срина и не функционираше 18 дни. Преди няколко дни стана ясно, че за същия период в агенцията са си раздали бонуси за близо 700 хил. лв. за "постигнати резултати". По новата поръчка ще се похарчат над 1.3 млн. лв. Крайната цел е "загубите на данни да бъдат сведени до приемливи стойности", пише в документите. За да се случи това, трябва да се разделят процесите на архивиране от ежедневната работна среда, става ясно от поръчката.

След Брекзит поскъпват лекарства и коли, сочи МОНИТОР. Повече от две трети от бизнеса смята, че след Брекзит цените на вносните стоки от Великобритания, основно автомобили и лекарства, ще поскъпнат. Това показва експресно проучване на Българска търговско-промишлена палата сред членовете й. През 2017 г. Великобритания е на 11-о място в българския износ с 651 млн. евро, вносът ни от там възлиза на 476 млн. евро (18-о място сред страните, от които България най-много внася). Най-много от Острова през 2017 г. сме купили лекарства и автомобили, следвани от електрическа енергия и алкохол. Излизането на Великобритания от ЕС ще се отрази негативно на малкия и средния бизнес. Всяка трета фирма у нас смята, че ще бъде ощетена от решението на Острова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Агенцията за социално подпомагане

Служители от Агенцията за социално подпомагане излизат на протест

Работници и служители от Агенцията за социално подпомагане излизат на протестен митинг пред сградата на Министерството на труда и социалната политика в 12 часа. Организатор е Синдикатът на административните служители „Подкрепа“ за незабавно увеличение на заплатите. Председателят на Синдиката Кремена Атанасова припомни, че по време на последното..

публикувано на 16.07.24 в 08:00

Състави от целия свят на 28-ия Международен фолклорен фестивал "Витоша"

От 15 до 20 юли се провежда 28-ото издание на Международния фолклорен фестивал "Витоша". Съставите, които ще представят своите фолклорни традиции, са от Казахстан, Мексико, Боливия, Северна Македония, Италия, Грузия, Молдова, Индия, както и от България. "Международният фолклорен фестивал "Витоша" е една от емблемите на Столична община, защото той..

публикувано на 15.07.24 в 13:55
Съдебна палата

СГС издаде Европейска заповед за арест на Николай Николов - Паскал

Софийският градски съд разреши да бъде издадена европейска заповед за арест за Николай Николов, по прякор Паскал.  Той е със задочно обвинение за участие в престъпна група за контрабанда, пране пари, подкуп и длъжностни престъпления заедно бившата директорка на Митниците Петя Банкова, бившия главен секретар на МВР Живко Коцев и хасковските..

публикувано на 15.07.24 в 12:14

Фестивалът "София Моно" в парка на Военната академия "Георги С. Раковски"

От 17 до 27 юли,  в парка на Военната академия "Георги С. Раковски" ще се проведе фестивала "София Моно".  Жителите и гостите на столицата ще могат да се насладят на летни театрални вечери. Спектаклите в програмата, изградени върху литературни творби, ще се играят на открита сцена. Спектакълът по текстове на Чудомир "Нашенец“ ще открие фестивала...

публикувано на 15.07.24 в 10:48
Софийски университет

Международна конференция в София събира над 300 изследователи на Библията

Софийският университет "Св. Климент Охридски" посреща над 300 учени от цял свят на традиционната международна конференция на Европейската асоциация за библейски изследвания. Форумът се провежда от 15 до 18 юли в Ректората на университета и предлага богата програма от събития, посветени на различни аспекти на библейските изследвания, съобщава БТА. В..

публикувано на 15.07.24 в 09:46

Очаква се тази седмица президентът Румен Радев да връчи втория мандат

Очаква се тази седмица президентът Румен Радев да връчи втория проучвателен мандат за съставяне на правителство в 50-ото Народно събрание. Ще го получат "Продължаваме промяната – Демократична България". Със своите 39 депутати те се оказаха втора по численост парламентарна група след разделението в ДПС заради конфликта между Ахмед Доган и Делян..

публикувано на 15.07.24 в 08:26

Общините искат година отсрочка за новия модел за такса "Битови отпадъци"

Общините нямат готовност и финансова обезпеченост да преминат към новия модел за определяне и събиране на таксата "Битови отпадъци", който трябва да се прилага от 1 януари следващата година.  Проблемът е бил обсъждан на вчерашното заседание на Управителния съвет на Националното сдружение на общините (НСОРБ) , съобщи председателят на общинския..

публикувано на 12.07.24 в 17:12