Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рикардо Ибрахим - разказвачът на бежанските истории

Търсещите убежище са хора с истории, близки до нашите

Рикардо Ибрахим (в средата) заедно със сестра си Линда и Амджад Джад
Снимка: Златина Йовкова
...Иска ми се да можеш да си спомниш Хомс като мен, Меруан. В стария град, кипящ от живот, имаше джамия за нас мюсюлманите, църква за нашите съседи - християни и огромен сук, където всички се пазаряхме за златни медальони и пресни продукти или булчински рокли…”.

Това е откъс от книгата на афганистанския писател Халед Хосейни „Молитва към морето“, вдъхновена от историята на 3-годишния Айлан. Момченцето, което заедно с още 12 сирийски бежанци, се опита да достигне до гръцкия остров Кос, но за жалост се удави, а снимките на безжизненото му тяло потресоха света преди две години. Целта на снимките не бе просто да ни шокира, а да ни накара да видим, че търсещите убежище също са хора, които имат истории, близки до нашите.

Върховният комисариат на ООН за бежанците в България организира четене на книгата на Халед Хосейни, а четенето се превърна в музикално пътешествие, което разказа чрез инструментите, истинските истории на хора, търсещи надежда и сигурен бряг. И успя да накара присъстващите да видят и друга страна на темата с бежанците. Емоцията беше много силна и разказът за пътешествието на музикалните инструменти предаде тази емоция - как се чувства един човек, поел по този път на бежанец, разказа една от присъстващите на концерта.

Човек, който със сигурност не може да бъде вкаран в клишетата, е Рикардо Ибрахим. Той, заедно със сестра си Линда и техния приятел Амджад Джад, бяха музикалните разказвачи на събитието. В България Рикардо е от пет години, като има и български корени - баба му е българка.
Не мога да кажа, че съм от Сирия. "От къде си?" за мен е много труден въпрос, защото искам да принадлежа на света като цяло.

Ибрахим е завършил режисура, но може да свири и на различни инструменти, включително и традиционния за Близкия изток уд. Опитвам се да се изразявам с какъвто инструмент имам или на лист хартия или с камерата, казва той и допълва, че обича да пише неща, които са близки до хората. Ибрахим участва в т.нар. документален театър в представлението “Мир вам”, като през януари 2019 г. ще има две представления във Франция, а самото представление се играе вече от три години.  

Младият мъж споделя, че от многото интереси, които има, всъщност най-сериозен е интересът му към спорта или т.нар. “ултимейт фризби”. Той участва в единствения по рода си такъв клуб в България и все още нямат федерация. В България този спорт съществува само от осем години. Това е безконтактен спорт и има същата цел на вкарване на точки като ръгби, но се играе с диск (фризби). Много активен спорт е, има много тичане, обяснява Ибрахим. След две години, мечтата му е, да участва в европейското първенство с български национален отбор по този спорт.

Въпреки възможността да живее другаде, Рикардо Ибрахим избира да живее в България. Пътувах из Европа и имах идея да живея в Кьолн, Германия, но се върнах в България, защото тук е по-топло и хората се държат по-топло с мен. Тук нещата са по-диви, по-истински. Искам да живея в колективно общество, не искам да живея между индивидуалисти. Аз така съм отраснал. Аз съм част от всички, не съм сам.

Може би тези финални думи на Рикардо, съдържат най-важното послание - че всички сме част от човешката общност и че трябва да променим представите и отношението си към бежанците.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36
Георги Илиев

"Форум", 21.02.25: Трети отстранен от ОИК районен кмет след последните местни избори

Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: -   Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..

публикувано на 21.02.25 в 18:55
Ема Цветанова от

“Писателница” - инициативата, която популяризира творческото писане сред младите хора

“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..

публикувано на 21.02.25 в 18:10
Георги Вулджев

Бюджет 2025 е като този на служебния кабинет, но с "козметични разлики"

Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..

публикувано на 21.02.25 в 17:41
Водещият Боян Бочев с част от Ogi 23

Бандата Ogi 23 празнува 20 години на сцена

Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша.  Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..

публикувано на 21.02.25 в 17:41