Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българки помагат на бежанки да "напишат" книгата на своя живот

Фондация “За децата в риск по света” е сред организациите, които подпомагат уязвимите деца, живеещи в маргинализирани общности, каквито са и децата от бежански семейства. Работим в България от девет години и вярваме, че всяко дете може да се развие и то най-вече чрез играта, убедена е Росица Петрова - изпълнителен директор на фондацията.

Когато започнахме да работим за първи път с деца от бежански семейства в началото на 2017 г., видяхме дълбоката травма, която са преживели в резултат от дългото и тежко пътуване от от родината си към България. Някои от тях са били много малки, други си спомнят ярко цялото тежко пътуване и видяхме, че тези травми, които са преживели, се проявяват в тяхното поведение - в начина или неумението на някои от тях да общуват и решихме, че трябва да направим нещо за тях
.  

Програмите на фондацията са основани на игри, които са специално подбрани така, че да развиват петте области на децата - познавателната, емоционалната, общуването, фината и общата моторика. Чрез заниманията с децата на бежанците от фондацията забелязват бързото им подобрение и това, че започват дори да учат нови думички, основно на български език, но общуват и по-между си.

Не само децата, обаче, имат нужда от подкрепа, защото те не са изолирани от семейството си. Майките на тези деца са не по-малко измъчени и изстрадали от всички неща, които са се случили и за тях е много трудно да се интегрират. Много от тях не говорят български езики, не са част от общност. Основната им грижа е за семействата, което до голяма степен ги капсулира и изолира, казва Петрова.

Така се появява съвместният проект на фондация “За децата в риск по света” и Българският фонд на жените, озаглавен “Книгата на моя живот”. Проектът е свързан с интеграцията и адаптацията на жени - бежанки с маски деца, ориентирани към професионална и трудова реализация. Всяка участничка изработва своя книга на живота, чрез която ще интегрира своето минало в настоящето и бъдещето си в България.

Най-естественото, което можехме да направим, бе да се обърнем към тях и да ги попитаме от какво имат нужда, допълва Петрова. Така жените помагат на бежанките в търсенето на работа. Първата стъпка обаче е изучаването на българския език. Затова са организирани сесии по български език, които са изцяло практически ориентирани и те трябва да подкрепят жените не само да учат български език, но и да възвърнат своята цялост като личности, посочи Петрова. Част от този проект е дейността “Да омесим късмета си” - едно занимание, в което жени от бежански семейства месят хляб заедно с българки.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54