Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва ли "голямото връщане"

| обновено на 02.01.19 в 15:51
Снимка: pixabay.com

Нежелани подаръци за стотици милиони са върнати от потребителите по целия свят в последните дни. Някои търговци поемат изричен ангажимент при необходимост стоката да бъде заменена. Все повече продавачи дават и възможност закупената стока да бъде заменена или пък върната срещу ваучер за друга покупка. Има дори търговци, които са готови да върнат парите.


След голямото пазаруване идва време и за „голямото връщане”. Вместо да захвърляме непотребния за нас подарък в ъгъла или някой шкаф по-добре е да го върнем в магазина или заменим с нещо по-полезно. Разбира се и за това си има правила. По-големите търговски вериги вече дават възможност до седмица или дори до месец да получим парите си обратно, ако не сме уцелили покупката. Изискването е всичко върнато да не е ползвано и да е с етикет.
По-лесно е да върнем стока, ако сме получили подарък, закупен от интернет.

В рамките на 14 дни, след като сте получили дадена стока, купена по интернет, имате право да я върнете обратно на търговеца. Това може да стане чрез стандартния формуляр за отказ, който търговецът е длъжен да предостави заедно с продажбата или да публикува на своя сайт. Стоките трябва да са в добър търговски вид. Дори и да сте изпробвали блузата за Коледа, не трябва да сте я носили, късали етикета или пускали в пералнята. Същото важи и за уредите - няма как да пуснете миялната машина с мръсни чинии, а след това да решите, че тя е много шумна и да искате да я върнете. В подобни случаи търговецът може да откаже да вземе обратно стоката.

У нас най-често след празниците се връщат дрехи, бижута, обувки и книги. Ако има повреда или дефект на някои от стоките, които сте закупили, можете да търсите помощ от Комисията за защита на потребителите.

В срок до 14 дни от получаването на покупката и след като се увери, че тя е в „добър търговски вид“, продавачът е длъжен да възстанови сумата, платена за нея. В Закона за защита на потребителите е уточнено, че връщането на сумата трябва да стане по същия начин, както е било платено, освен ако потребителят и търговецът не се уговорят друго.
Ако все пак сте използвали стоката или е негодна за връщане винаги актуална е възможността да обявите вашия подарък за продажба в интернет. Друг добър вариант е да дарите нежеланата вещ на фондация или институция, която се занимава с благотворителност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Потребителският бойкот в Хърватия зарази и други бивши югославски републики

"Форум", 03.02.25: Хърватите казват: "Стига! Колкото ние зависим от търговците, толкова и те зависят от нас"

Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател  доц. д-р Александър Христов и  Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..

публикувано на 03.02.25 в 18:35

Концепция за обновяване на училищни дворове тръгва от 59. ОУ и 29. СУ в район "Сердика"

С два пилотни проекта Столичната  община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..

публикувано на 03.02.25 в 17:45

Чешмите с минерална вода в центъра на София спират за профилактика

На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..

публикувано на 03.02.25 в 16:58

Спектакълът на Ива Свещарова "Ако Афродита е чудовище" - с втора премиера

Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..

публикувано на 03.02.25 в 16:40
Маг. фарм. Стефан Минков

За укрепване на имунитета решете след консултация, не от реклами

В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..

публикувано на 03.02.25 в 16:12

Водните загуби в София са най-малко, но пък 10% от водата се краде

По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните  запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..

публикувано на 03.02.25 в 15:19
Юлиян Петров

Синдикат "Образование" предлага грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари

Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..

публикувано на 03.02.25 в 14:07