Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учениците от ПГАВТ „А.С. Попов“:

Понякога всичко, от което се нуждаем, е прегръдка

Снимка: Луиза Лазарова

Ученици от столичната професионална гимназия по аудио-, видео- и телекомуникация "А. С. Попов" днес раздават прегръдки на случайни минувачи по повод Международния ден на прегръдката. Организатори на прекрасната инициатива са училищният психолог Татяна Петрова и учениците Елена, Божидар и Йоан

Учениците започнаха инициативата в двора на гимназията, като раздадоха прегръдки на съученици и учители. Маршрутът им продължи към бул. „Витоша“, за да достигне своята финална точка, която тази година е Националният дворец на културата.

Събитието се организира за трети пореден път, а тази година към "А. С. Попов" се присъединяват и Първа английска езикова гимназия, 157 ГИЧЕ „Сесар Вайехо“, 133 СУ и 127 СОУ. 


Всички се нуждаем от прегръдки. Те ни помагат да се почувстваме по-добре, ценени и обичани. Важно е не само да получаването, но и даряването на  такива. Понякога всичко, от което се нуждаем, е прегръдка, която да ни помогне да продължим деня си с усмивка и да стопли сърцето ни, казаха учениците.

ПГАВТ „А.С. Попов“ има функционираща система за ученическо самоуправление от 2010 г, която за част от инициативите си е подкрепена от образователната организация ERP Academy. Учениците организират и реализират различни проекти с цел развитие на социалната общност в училище, благотворителни кампании за подпомагане на нуждаещите се, материално или емоционално.

Чрез кампаниите си младите хора са събирали средства за дом за медико-социални грижи за деца „Света София“, дом за временно настаняване на сираци в жк. "Захарна фабрика", за ученици в тежко финансово състояние от ПГАВТ „А.С. Попов“ и други. Тази комисия популяризира и доброволчески дейности, разпределя адекватно и рационално даренията. Организират се и различни други инициативи като например подхода „Предай нататък“, чиято цел е изграждане на толерантност и изграждане на приятелски отношения между ученици и учители.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32

Изборът за българските "Думи на годината" започва на 6 януари

Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..

публикувано на 03.01.25 в 16:16
Александър Кръстев

Как да създадем подкаст? 5 съвета от Александър Кръстев

Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..

публикувано на 03.01.25 в 15:05
Доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Технологиите правят мозъка мързелив, заради ИИ осъзнаваме какво значи да си човек

Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..

публикувано на 03.01.25 в 13:16
Симеон Александър

Актуалните конкурси за 2025 г. на Бюро Творческа Европа Култура

Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор .  Бюрото има две направления - култура и медия .   “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..

публикувано на 03.01.25 в 12:48
Виктор Минчев

Как да използваме творчеството за професионално израстване

Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе"  Виктор Минчев  - копирайтър, създател на..

публикувано на 03.01.25 в 11:42
Бистришките баби

Изложбата "Живи човешки съкровища" показва 44 елемента на нематериално културно наследство

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..

публикувано на 03.01.25 в 09:25