През последната година жилищата са поскъпнали с около 9,5%, а хората все по-често са търсили дом в сграда от ново строителство. Това стана ясно на среща, организирана от една от най-големите агенции за имоти в София.
Между 7 и 8 % се е покачил броят на сключените сделки на годишна база, но периода за сключване на сделки се е удължил. Най-голям е бил делът на продажбите в сегмента между 70 до 100 хил. евро. Покупките на жилища на цена под 30 хил. евро пък стават все по-малко.
„Премината беше психологическата граница на „скъпия“ имот, тоест за жилище на цена над 100 хил. евро. През иминалите 12 месеца обаче този имот се превърна в стандартен и масов за столицата“ - коментира Люба Атанасова, изпълнителен директор на агенция „Имотека“.
Според данни на агенцията класическият клиент за 2018 година е младо семейство с едно малко дете, което търси тристайно жилище за дългосрочно ползване на цена между 100 и 120 хил. евро. За части от сумата хората теглят ипотечен кредит. Само за една година тегленията на кредити за закупуване на недвижим имот са се увеличили с 10%.
„Обикновено хората разполагат с 50 до 80 хил. евро в брой, спестени или от семейството. За останалата сума теглят ипотечен кредит. Търсят място с 2 спални и всекидневна част с кухня, задължително паркомясто, особено ако районът не позволява лесно и свободно паркиране“ - каза още Атанасова.
До преди няколко години на мода са били по-малките жилища без сервизни помещения, докато през 2017 и 2018 година гаражите и сервизните помещения заемат едно от първите места сред критериите при търсене на имот от гражданите. Хората са изразили предпочитание към имот в район, който разполага с парк, добър градски транспорт, изградена инфраструктура и училище.
За последната година най-голям ръст на цените на жилищата се наблюдава в кварталите Яворов, Изток, Изгрев, Лозенец, Център и Младост.
В репортажа чуйте повече по темата.
Темите на днешния "Форум", по които разсъждаваха адв. Мария Петрова и Стоян Панчев, бяха: Бюджет 2025 Реформата в здравеопазването "Спаси София" постави условия (ултиматум), за да остане в управлението на столицата Как социалните медии и платформи повлияха на изборите в САЩ и победата на Тръмп Според адв. Петрова решението..
Авария остави от тази сутрин без парно и топла вода част от центъра на София, кварталите "Банишора", Зона Б-5, Зона Б-19 и част от квартал Зона Б-18, съобщават на сайта си от "Топлофикация-София". Очаква се топлоподаването да бъде възстановено до 8.30 ч. сутринта на 15 ноември. Без топлоподаване заради аварии са също част от абонатите на квартал..
Физическият факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за пореден път отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, деца и родители, студенти и изследователи. Събитието е насрочено за 15 ноември, петък, от 11:00 до 15:30 часа, а сградата..
Акцент върху мисията на доброволеца и философията на доброто поставяме в предаването “Ритъмът на столицата“ в Деня на доброто - 13 ноември. В БНР-Радио София гостува д-р Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците в България (НАДБ). Тази организация обединява всички хора с желание да помагат. Той сподели наблюденията си в..
Социалното министерство предлага премахване на заложения в Кодекса механизъм за определяне на минималната работна заплата в съотношение 50 процента от средната. За това алармира КНСБ в специална позиция. Според синдиката това поставя под въпрос приетата вече от правителството стойност на минималната заплата за 2025-а година в размер на 1077..
Представяме книгата “Джон Атанасов – човекът, който изобрети компютъра“, която се появи на български език. Неин автор е Джейн Смайли. Доколко книгата е важна за българския читател, доколко показва един друг образ на Джон Атанасов, разказа ни човек с ескпертиза по темата - проф. Владимир Гетов при гостуването си в предаването “Радиокафе“...
САЩ са оптимистични по отношение на капиталите. По продуктивност са изпреварили Европа с около 35% . Старият континент е подложен на свръхрегулация и не се стреми към създаване на нов бизнес. Ние сме в капан. Това отбеляза в коментара си пред БНР-Радио София Георги Захариев, основател на Финансова академия . "Европа се превръща в..