Възстановяването на Централната минерална баня и превръщането й в модерен СПА център е приоритетна задача за Район “Банкя” на Столичната община през тази година. Столичният кмет Йорданка Фандъкова наскоро лично извърши проверка на започналите на 1 ноември 2018 година дейности по реконструкцията. Заедно с това, обаче, на дневен ред е обновяването на вътрешнокварталната ВиК мрежа, както и изграждането на Център за личностно развитие за деца. Търси се решение на проблема с няколко големи сгради в центъра на града, които не се използват и не се поддържат, а външният им вид контрастира с подобрената градска среда в резултат науспешното осъвременяване на парковете “Кестените” и “Ротондата” и оформянето на съвсем нова пешеходна зона с красиви алеи, подходящо озеленяване, водни съоръжения и часовникова кула.
Кметът на Банкя Рангел Марков обясни по-подробно пред Радио София какво предстои да бъде извършено по тези проекти:
Изключително важен проект ни е вътрешнокварталната ВиК мрежа. Вече имаме договор и предстои възлагане на проектирането на 45 километра водопровод и канал. В рамките на шест месеца ще бъдем в готовност и ще очакваме периода, в който ще можем да бъдем финансирани по Оперативна програма “Околна среда”. Искрено се надявам през следващата година това да може да се случи.
По думите му, в момента районната администрация се опитва да осигури средства за проектиране на Център за личностно развитие на децата в Банкя:
Това ще бъде вид съвременно читалище - сграда, в която ще бъдат развивани различни дейности - обучителни и творчески. В нея ще има сцена с около 300 седящи места, където децата ще могат да се изявяват. Тази зала ще може да се използва и за закрито кино.
По повод проблема с няколко големи необитаеми сгради в центъра на града, Рангел Марков обясни, че при три от тях има голям брой съсобственици и според разпоредбите на закона на този етап общината няма полезен ход:
Ще успеем със сградите, които имат ясна собственост. Там, където има голям брой съсобственост и неизвестни собственици, ще трябва законодателна промяна, която съм готов да коментирам с колегите от Народното събрание. Една от възможностите е тези сгради да отиват на публичен търг, като общината би могла да бъде гарант в рамките на пет или 10 години след продажбата, тази сума да стои по сметка на общината и всеки собственик, който стане известен през това време, да може да получи своята част от съответната сума.
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..