Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде в София

КИНО

По екраните в страната излиза филмът "Можеш ли да убиваш" на режисьора Иван Ничев. Продукцията е своеобразна метафора на съвременна България и разглежда наболели теми като битката с бедността на жителите в Северозападна България и сблъсъка на етносите. Филмът е заснет в град Видин и околностите, както и в град Сливен. Той е разказ за седем млади българи, жители на Видин, които решават да се пробват като платени рейнджъри, за да се спасят от беднотията. Сценарият е на Юрий Дачев и Татяна Гранитова, в съавторство с Иван Ничев. Художник е Росица Бакева. Музиката е на Стефан Димитров в съавторство с Пламен Велинов.

В Дом на киното ще бъде излъчена прожекция на документалния филм на режисьорката Боя Харизанова "Чувство за непоносимост", посветен на живота и творчеството на писателя Георги Марков по повод 90-годишнината от рождението му. Творбата е по сценарий на Дочо Боджаков, оператор на филма е Георги Челебиев, а музиката е дело на Иво Игнатов. Историята в "Чувство за непоносимост" разказва Калин Врачански, а Пламен Великов е гласът на Георги Марков. Във филма участват още Стефан Цанев, Георги Мишев, Любомир Левчев, Георги Господинов, Димитър Кенаров, Асен Шопов, Николай Поляков, Божидар Гърдев, Светлозар Игов, Пламен Дойнов, Любен Марков и Никола Марков.

ИЗЛОЖБА

В Столичната библиотека, галерия "София", от 17.00 ч. ще бъде открита изложбата "Символи на държавността". Изложбата, посветена на националния празник - 3 март, Деня на освобождението на България от османско иго, представя колекция от военни униформи и полицейски шапки и илюстративни табла с кратка историческа информация за военните шапки в периода от Първата българска легия до Съединението на България като част от военните униформи на българските четници и българската войска. Изложбата ще бъде открита със специалното участие на мъжки акапелен ансамбъл VOX ORPHIKUS.

КОНЦЕРТ

На 1 март от 19.00 часа в зала 1 на НДК на  спектакъла „Танцуваме за България“, организиран от Сдружението на танцовите дейци – София. В него участват изявени танцови колективи от всички жанрове на танцовото изкуство - пъстра палитра от народни, класически характерни, хип-хоп и модерни танци.

В 19.30 часа в клуб “Студио 5”, група “Outhentic”, ще съчетаят автентичен фолклор с джаз, фънк и груув елементи. Райна Василева (вокал, перкусии) и Живко Василев (кавал, пиано) ще съберат световната музика на едно място и ще дадат уникалната възможност на всички присъстващи да участват в новото им лайф видео, което ще бъде заснето на събитието.

ТЕАТЪР

От 19.30 ч., в ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс сдружение за съвременно алтернативно изкуство и култура “По действителен случай” представя авторския проект на Ирина Голева “Малките неща”.

„Нощта на 16-ти януари“ от Айн Ранд можете да гледате от 19.00 часа в театър София.

„Скъперникът“ от Молиер ще представи Малък градски театър “Зад канала”.„12-те гневни“ от Реджиналд Роуз е предложението на театър “Възраждане”.

Три представления включва в афиша си Народният театър ”Иван Вазов”. “Почивен ден” на Камен Донев от 19.00 часа на голямата сцена, „Лисичета“ от Лилиан Хелман, постановка на Бина Харалампиева с участието на Иван Юруков и Теодора Духовникова по същото време на камерната зала, а в 19.30 часа на сцена „Апостол Карамитев“ започва “Обир” от Джо Ортън.

“Самотният Запад” от Мартин Мокдона ще покаже също в 19.30 часа Театър 199.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35