Литературният конкурс се организира по инициатива на Народно читалище „Николай Хайтов - 1936” и се провежда под патронажа на кмета на район „Изгрев“ инж. Цветомир Жеков. Съорганизатори са 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“, Синдикатът на българските учители и Съюзът на българските журналисти.
Победителите ще бъдат отличени през месец октомври като наградите ще бъдат връчени от дъщерята на Николай Хайтов - Елена Хайтова.
Не само началото на конкурса развълнува община „Изгрев“ рано тази сутрин. С хоро, народни танци и игри по случай Баба Марта зарадваха децата от 34 детска градина „Брезичка“, а бабите от спортен клуб „Изток“ раздаваха сладки и мартенички.
В района предстоят и още много културни инициативи през тази година. Мащабен детски празник - концерт ще бъде организиран в градинката на КАТ на 1 юни.Живеещите в района очакват с нетърпение също традиционната годишна изложба на художниците, живеещи или работещи на територията на СО „Изгрев“. Тази година изложбата ще бъде посветена на художника Константин Щъркелов. За първи път тази година ще бъде организиран и конкурс „Рисувам в Изгрев“ за талантливи деца - художници. Спортните проекти също са приоритет през 2019 г. Планува се да бъдат изградени площадки за мини-голф в няколко детски градини. За учениците пък предстои мащабен спортен празник с любимата на няколко поколения игра - народна топка на 17 септември.
Още една добра новина за „Изгрев“ е, че скоро ще бъде изграден и храм. Той ще носи името на Св. Пимен Зографски и ще бъде разположен в градинката до КАТ. Всички жители на София могат да направят дарение за позитивната кауза.
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..