Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде в София

ТЕАТЪР

В Зала 1 на НДК от 19.30 ч. започва вторият юбилеен спектакъл "Стоянка Мутафова - 70 години на сцена". Първият юбилеен спектакъл беше на 2 февруари 2019 г., когато актрисата Стоянка Мутафова чества своя 97-и рожден ден.КНИГИСъюзът на архитектите организира премиера и изложба на албума "Българската съкровищница" от Румяна Николова и Николай Генов. Издател на луксозното двуезично издание с твърди корици, посветено на България, е "Сиела". На 450 страници са събрани над 1000 цветни фотографии, които разказват за интересни и не достатъчно познати природни и исторически паметници по българските земи. Авторите отделят специално внимание на 16-те български паметници, природни богатства, обичаи и практики, които попадат в списъка на ЮНЕСКО - от Рилския манастир и Свещарската тракийска гробница до Боянската църква, Национален парк "Пирин", езерото Сребърна и сурвакарите.

КИНО

В Чешкия център. От днес до 16 март 2019 г. ще се състоят филмови прожекции "Комикс и кино" в рамките на "София филм фест" (7-28 март 2019 г.). Предвидени са и детска работилница за комикси, срещи с български и чешки комикс автори. В "Комикс кафето" в Чешкия център посетителите ще се запознаят с български и чешки комикси. През март в Чешкия център и в Съюза на българските художници се провежда Месец на комикса.

НАГРАДИ

В зала 6 на НДК ще се проведе 17-а церемония на годишните награди на вестник "24 часа" - "Достойните българи". Вестникът организира тази кампания от 2003 г.

КОНЦЕРТ

В "Експо баня София", от 19.30 ч. ще се рецитал на испанския дървен духов квартет "Academia de los Afectos" като част от камерния цикъл "Мотив". Гостуването на  Пабло Соса дел Росарио /флейта/, Алехандро Фариня Мартин /кларинет/, Хуго Родригес Артеага /фагот/ и Рикардо Родригес Гарсия /валдхорна/ се осъществява със съдействието на институт "Сервантес" в София и "Рока България". Зрителите ще чуят класически произведения от Южен Валкиер, Каспар Кумер и Джоакино Росини.

ИЗЛОЖБА

В Софийска градска художествена галерия (СГХГ), от 18.00 ч. ще бъде открита изложба с видеопроизведения от колекцията на галерията. Изложбата ще продължи до 14 април. Експозицията, която се осъществява със съдействието на Гьоте институт, представлява селекция от видеопроизведения от фонда на галерията, коментиращи социални проблеми за българското общество през последните години. СГХГ е съхранила над петдесет видеа, постъпили между 2008 г. и 2018 г., което я прави собственик на най-богатата публична колекция на съвременно видеоизкуство в България. Целта на изложбата е да изследва съдържанието на тази сбирка като отражение на темите, върху които са работили българските художници от 90-те години на 20 век досега. Посетителите ще могат да видят видеа на автори като Оливие Барден, Мариана Василева, Даниела Костова, Цветан Кръстев, Кирил Кузманов, Надежда Олег Ляхова, Иван Мудов, Аделина Попнеделева, Расим, Калин Серапионов, Недко Солаков, Камен Стоянов и Красимир Терзиев.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10