Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За реставрация и поддръжка

Столичната община ще подпомага добросъвестни собственици на сгради - културно наследство

Захарна фабрика се руши от години
Снимка: WhAT Association
Столичната община ще финансира изготвянето на инвестиционни проекти за опазването на сгради-паметници на културата. Това ще става след кандидатстване по пилотната програма „Културно наследство“, чрез която местната власт иска да стимулира собствениците да запазят обектите. Самите собственици ще трябва да пристъпят към консервация на сградата до 3 г. след като получат проектната документация.

Сградите-паметници на културата в София са над 1400. 800 от тях са на частни собственици, като около 40 са със сериозни разрушения, отбеляза зам.-кметът по културата в Столичната община доц. Тодор Чобанов. Част от тези 40 ще са най-подходящите бенефициенти за помощта, отпускана от общината.

Пилотната програма за опазване на културното наследство ще подпомага изготвянето на инвестиционни проекти, в които се залагат нужните дейности по консервация и финансовите параметри за тях. А проектите все пак изискват съгласуване между Министерството на културата, Националния институт за недвижимо културно наследство и от експлоатационните дружества, като цялата тази процедура ще бъде поета от общината, посочи гл.арх. на София Здравко Здравков.

Именно проектната документация е нужният тласък за пристъпване към  ремонт на сградите, но самите собственици сами ще търсят начините за финансиране, подчерта Тодор Чобанов – „Красива България“, Фонд за градско развитие и др.

Преди време Общинска банка пусна специална кредитна линия за възстановяване на сгради-паметници. Освен частни собственици в пилотната програма за опазване на културното наследство могат да кандидатстват и държава, община, етажна собственост и имоти в съсобственост.

Тепърва обаче предстои да се изготвят критериите за кандидатстване, да бъдат одобрени проектантските екипи и необходимата методология.

В момента програмата е качена за обществено обсъждане на официалната интернет страница на Столичната община, както и на сайта на направление „Архитектура и градоустройство“.

Едва след като изтече законоустановеният срок от 1 месец за постъпването на бележки по нея, ще се пристъпи до гласуване от СОС. Той трябва да одобри и бюджетът за програмата, определен в размер на 300 хил.лв.

Чуйте повече по темата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57