Това е стена от графити, нарисувани от артистката Точка, по идея на "Meeting Points" - млада неправителствена организация, която създава общи истории за това какво прави едно място дом, разказва Диана Недева. Това се случи във време, когато под голямата въпросителна бяха поставили неща като “Имат ли място хора от други страни в България? Каква е тяхната роля? и т.н.”
Смятам, че успяхме да изпратим послание чрез съвременната стенопис. Посланието е на всеки индивидуален език, т.е. всеки лично би видял нещо различно в него. В стенописа са включени различни истории и всяка жена е разказала за някакъв предмет или нещо, което е важно и значимо за нея. Освен това са направени и картички с техните предмети, които са изобразени на стената, а на гърба на картичките е описана историята на всеки предмет.
Визуалната история на бежанки отразява тяхното минало и настояще и е намерение към бъдещето. Череши, пеперуда, мидички, съд за вода - това са само част от символите в стенописа, с които жените - бежанки изпращат послания в Родина зад граница и отварят себе си към новото общество. Тези символи обаче са лични спомени, с които дамите Зука, Хасна и Рагда оставят отпечатък на стената.
Стенописът се намира на стена до 5-то училище, което е в центъра на София.
Проектът” се реализира с подкрепата на Върховен комисариат за бежанците на ООН и Caritas Sofia.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..