Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КНСБ: Системно се нарушава правото на сдружаване

| обновено на 19.04.19 в 17:04

КНСБ представи четвърти годишен доклад за нарушения на трудовите права. На форума бяха обсъждани правата на синдикално сдружаване и колективно договаряне, дефинирани от президента на КНСБ Пламен Димитров като два големи проблема, които издават тревога за демокрацията. Първото право не е добре защитено, а с второто въобще няма повод за похвала. Основната цел на доклада е да бъдат предложени промени в законодателството и мерки за защита на тези две права.

Сдружаването по смисъла на Конституцията е право, което обаче се нарушава системно и безпардонно в нашата страна, затова синдикатът настоява за криминализиране на неговото нарушаване, беше категоричен Димитров.

Посланието на синдикалния форум за трудовите права беше гарантиране на правото на сдружаване през закона, както това се отнася за партии и професионални съюзи. За неотменимото право де юре и де факто, коментира вицепрезидентът на КНСБ Чавдар Христов:

В Конституцията нашето право на сдружаване е уредено в няколко текста. То не може по никакъв начин да бъде саботирано, отменяно, камо ли нарушавано. Това право на сдружаване искаме да бъде гарантирано, както е гарантирано в Наказателния кодекс правото на сдружаване на гражданите в политически партии и сдружения.

Въпреки трудностите при сдружаването в синдикат на трудещите се, все пак България отчита 20 процента синдикализиране, при средно европейско 17 на сто. По-проблемен остава въпросът с колективното договаряне, тъй като само 30 процента от заетите хора в страната са с подписан колективен договор. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Веселина Стоева

Необходим е регистър на брокерите

“Асоциация за развитие на брокерите на имоти“ е домакин на първото обсъждане на законопроект, касаещ посредническите услуги при сделки с недвижими имоти, представени от “Национално сдружение недвижими имоти“ (НСНИ) и съответно от “Национално сдружение брокери на имоти“ (НСБИ)“. В момента дейността на брокерите попада под регулацията на Търговския..

публикувано на 27.02.25 в 16:10

На 3 март Софийската филхармония ще гостува в Букурещ с българска програма

На 3 март Софийската филхармония ще гостува в Букурещ с българска програма. Диригент е Найден Тодоров, а солист – пианистът Георги Черкин. Програмата включва "Нестинарски танц“ от танцовата драма "Нестинарка“ на Марин Големинов, Концерт за пиано и оркестър №3 в си бемол минор, оп.31 от Панчо Владигеров и Симфония №1 на Веселин Стоянов...

публикувано на 27.02.25 в 15:55

Имаме проблем с това да осигурим достъп до правосъдие на децата, жертви на престъпления

Сексуалните злоупотреби с деца нарастват силно през последните години в глобален план, като България не е изключение, предупреждават от Национална мрежа за децата, на сайта на обединението от граждански организации, работещи за деца. “За 2022-2024 г. по данни на Европол за тежката организирана киберпрестъпност, същата се е увеличила с над 300% както в..

публикувано на 27.02.25 в 15:20

Ваня Григорова: Васил Терзиев саботира работата на транспортните дружества

С промяна в дневния ред, която измести питанията към кмета в началото на заседанието, започна днешната сесия на Столичния общински съвет. Някои от тях породиха спорове, но бяха изкривени от лични нападки и обвинения, вместо да се подчинят на конструктивен диалог и аргументативни изказвания. В декларация, изчетена в началото на заседанието, от..

публикувано на 27.02.25 в 14:39

Столичната община стартира фотоконкурса "В крачка"

Дирекция "Спорт и младежки дейности" в Столичната община стартира фотоконкурса "В крачка". Той е насочен към младите хора на София от 15 до 29 г., които могат да бъдат професионалисти или непрофесионалисти и обичат фотографията. Целта на конкурса е да насърчи творчеството и индивидуалното изразяване чрез фотография. Конкурсът започва през март, а..

публикувано на 27.02.25 в 14:26
Кадър от спектакъла

Няколко спектакъла и много изненади за малки и големи в МТ "Николай Бинев" на 1 и 2 март

За пореден път Младежки театър “Николай Бинев“ е подготвил изненади и подаръци за своите най-малки зрители. Поводът е наближаващия 1 март (събота), когато децата ще имат шанс да се срещнат с любими приказни герои. В програмата са включени спектаклите: “Пепеляшка“ по Шарл Перо (от 11 ч. и от 13 ч. на Камерна сцена) и “Приказки от..

публикувано на 27.02.25 в 14:04

От СДВР вземат мерки за реда около мача ЦСКА-"Левски" на 2 март

Столичната полиция създава специална организация по охрана на мача между футболните отбори на ЦСКА и "Левски" тази неделя, 2 март , съобщи главен инспектор Иван Георгиев - началник на сектор "Масови мероприятия" към Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР). Червено-синьото дербито ще се играе на Националния стадион "Васил Левски" от..

публикувано на 27.02.25 в 13:16