Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден девети

Дневникът на една софиянка: Чуждото мнение vs реалността?

Гардероб: H&M

Замислих се какво движи хората напред… Спокойно, не се притеснявайте, няма сега като истински лайф коуч да ви взема хиляди левове за очевадни истини, напълно безплатно си разсъждавам на глас. Минавам мисловно през историческата карта с вдъхновяващи личности, оставили следа с постиженията си и ми изниква в съзнанието най-глупавият страх: притеснението. Мисля, че успешните хора до голяма степен са лишени именно от този страх и неговите вариации. Нека само за момент да разчленим частите на тази дума.  При-тесне-ние.

Нещо те кара да чувстваш натясно, задушен, заключен, паникьосан. И това нещо си ти самият. По-голям кошмар от това - няма, все едно държиш ключа, белезниците и бутона с тока в ръцете си и си го пускаш сам. Ще ми отвърнете, че понякога хора, обстоятелства, ситуации, те карат да се чувстваш сломен. Но аз лично имам предвид, когато притеснението произлиза от срам, неудобство, страх да не се изложиш пред останалите.

Ето това, драги мои, е пагубно за вашето развитие с каквото и да сте захванали. Дори казусът да е пълнени чушки или пък разработка на изкуствен интелект.

Срамът саботира развитието ви, защото постоянно удряте спирачки, за да видите дали другите ви наблюдават. А на другите изобщо не им пука за вас! Да, ако се провалите епично, хейтърите ще се изкефят максимално и ще ви пообсъждат ентусиазирано една цигара време, и после ще забравят за вас. Никой няма да живее непрестанно с вашата съдба и решения, освен вие самите и майка ви до голяма степен. Българска такава.

Така че рязко се отърсете от миналото, там няма нищо смислено за ровене. Казвам го като човек, закотвен за доста дълъг период от време в общо притеснение и тревожност. И сега се появяват мръсниците, отново с идеята да ме саботират, но поне лесно ги разпознавам в тъмното. Страх от грешки, неодобрение, да не се изложа, от този сорт глупотевини.

Защото всеки някога с нещо се проваля, това е част от съзряването, иначе си оставаш инфантил, който си мисли, нещата се случват посредством вълшебства.

И още нещо, което ще подчертая дебело, направо ще го изкрещя:

В случай че даден човек ви мисли за тъп и посредствен, ако ще да откриете как да се телепортирате или пък създадете съвършеното изкуство, пробягате планетата или пък му обърнете внимание, че си е изцапал блузата, този човек пак няма да си промени мнението за вас. Все ще измисли нещо да омаловажи действията ви, защото той самият е с ригиден характер. Тези хора много рядко, да не обобщя - никога, не се мърдат от формираните си представи. Което е много тъжно за тях самите, защото автоматично означава – липса на развитие.

Така че да се хабите да се доказвате на всички, е такава загуба на време, че по-добре да станете котешки психолог. Котките повече ще оценят усилията ви да ги терапевтирате, пред това да промените мнението на човек, който по някаква причина е решил, че сте зле.

И така, скъпи мои, бъдете смели и се надсмейте над срама, той не е нищо друго освен въздух под налягане. Ето, че вече се разсейва пред очите ви.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15