Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сдружението за модерна търговия иска по-гъвкаво трудово законодателство

Снимка: БГНЕС

За прилагането на по-гъвкаво трудово законодателство настоява Сдружението за модерна търговия. Те искат полагането на извънреден труд да бъде не само по изключение. Настояват също и за срочни договори и въвеждането на модерни практики за отчитане на работното време. Това са само част от предложенията, които организацията има към Министерството на труда и социалната политика. От сдружението посочват, че тези мерки ще повишат ефективността на икономиката и доходите и биха ограничили сивия сектор.

Международните търговски вериги с представителства у нас, които членуват в Сдружението за модерна търговия, са сред най-големите работодатели в страната с почти 17 000 служители. Компаниите инвестират не само в повишаване на качеството на обслужване, чрез регулярните обучения за работниците, но и в подобряване на условията на труд и социални придобивки.

За втора поредна година, откакто сдружението прави анкети сред членовете си, се откроява необходимостта от промени в Кодекса на труда. Според изп.директор на организацията Йордан Матеев, това е документ, който вече не отговаря на съвременните трудови правоотношения.

Сред предложенията са също въвеждането на други изисквания по отношение на работното време, тъй като в момента прилаганите са остарели като формат и концепция, но са единствените, които Инспекцията по труда приема. Трябва да се предостави и по-голяма гъвкавост при определяне на трудовите възнаграждения, защото работодателите на практика не могат да стимулират добрите и амбициозни служители.

Възможността за наемане на работници за определен период, почасово договаряне и въвеждането на нови професии също биха допринесли за по-ефективна икономика. Също така и намаляването на административните изисквания при дуалното обучение, което би се отразило във все по-нарастващият недостиг на качествени кадри.

Матеев се надява, промените в посока на по-гъвкаво трудово законодателство, да се предприемат в скоро време.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36

За поезията като терапия

Книгата със съвременна поезия “Билет за никъде другаде” на Нели Станева е избрана в дългия списък за наградите “Перото”. “Това е важна награда. Има си традиция. Като цяло обаче аз съм имунизирана срещу тези надпревари, макар че участвам с удоволствие в тях. Те са като тренировка за егото и това, което е след егото на автора”, коментира Нели Станева..

публикувано на 27.09.24 в 17:50