Въпреки че нараства броят на учениците, които пишат текст на последната задача на държавния зрелостен изпит по БЕЛ, все още има и такива, които само преписват зададения текст. Намалява и броят на зрелостниците, които се справят с резюметата. Тези изводи само открояват проблема с функционалната неграмотност сред българските деца.
Евгения Костадинова, директор на Дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ в МОН подчерта, че трябва да се внимава със сравнението с миналогодишните резултати.
В тазгодишната 23 поредна изпитна сесия, средната оценка на зрелостниците от матурата по БЕЛ е добър 4.06. На втория държавен зрелостен изпит, обобщаващ 13-те предмети, по които можеха да се явят учениците, оценката е добър 4.67, каза зам.-министърът на образованието и науката Таня Михайлова.
Данните на МОН показват още, че през тази година със 100 точки са 226 зрелостници, а през 2018 г. са били 215. През миналата година четирима зрелостници са имали 0 точки, а сега са 29 ученици. С по две пълни шестици пък са 17 зрелостници, докато през 2018 г. са били 59. С по две отлични оценки са 3065 зрелостници, а през миналата година са били - 5178.
Сред училищата с най-добър резултат от изпита по БЕЛ отново се нареждат тези от столицата, като в челната десятка се включват и от Пловдив и Варна. В топ 3 са 91 НЕГ „Проф.Константин Гълъбов“, 73 СУПЧЕ „Владислав Граматик“ и 164 ГПИЕ „Мигел де Сервантес“.
Сред тези с най-добър резултат по втория държавен зрелостен изпит, обаче, има изненада - това е СУ „Христо Ботев“ в смолянското село Чепинци, чиито ученици са постигнали среден успех от 5,66. От министерството посочиха, че резултатите се дължат на последователната работа на учителя по “Биология и здравно образование” от последните 10 г., тъй като повечето от зрелостниците са избрали да се явят на втората матура именно по тази предмет.
Чуйте подробностите в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Продължава освобождаването на повече паркоместа за хората в кварталите на София и за създаване на по-чиста и приветлива градска среда, съобщават от пресцентъра на Столичната община. От началото на годината до края на октомври, при текущ контрол от страна на Столичния инспекторат са установени 6508 излезли от употреба моторни превозни средства..
През днешния ден ще бъде ветровито. Ще духа умерен, в Дунавската равнина - временно силен вятър от запад-северозапад. Ще преобладава слънчево време с по-значителни увеличения на облачността в следобедните часове над Северна България. Минималните температури ще бъдат между минус 1° и 4°, в София - около 1°. Максималните ще са между 6° и 11°, в София -..
Последната седмица преди Коледа в София започва с два концерта на един от най-фееричните ансамбли в Европа - „Виена Шьонбрун Оркестра“. Тяхното музикално пътешествия из България започна от Пловдив на 10 декември и премина през няколко големи града, за да стигне до столицата. Концертите са в зала „България“, като поради големия интерес те са два в..
Ангел Джоргов, Кмет на Самоков за ски сезона, който се открива днес, за коледните украси и програми и всичко градско: "Открихме сезона на Мальовица, има сняг - не толкова, колкото ни се иска. Надяваме се, че природата ще е с нас. Мальовица е много красив семеен курорт. За Боровец продължаваме с безплатни карти за записаните деца в ски и..
Цветелина Николова е преподавател в ПТГ "Никола Вапцаров" и координатор на Иновационния лагер, който се прави от години. Той е за целия регион. Провежда се подобно на Junior Achievement, България. Идеята на тази глобална инициатива е да вдъхнови младите хора да изследват потенциала си и да се развиват чрез иновации, въображение и творческа мисъл, да..
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. За големия български лекар и микробиолог разказват Ирена Иванова и Венета Костадинчев. Те са представители на фондацията “Доктор Стамен Григоров”. Благодарение на техните усилия и на съмишлениците им можем да посетим единствения Музей на киселото..
С урбаниста Здравко Петров говорим за улица Раковски : "Това е една от дългите улици, богата на развитие и история. Като сокак е съществувала между "Цар Освободител" и ул."Искър", откъдето са започвали бостаните. На нея е една от най-интересните църкви е недалечната от Сточна гара "Св.Параскева". Навлизайки в карето на арх.Лазар Парашкеванов,..