Въпреки че нараства броят на учениците, които пишат текст на последната задача на държавния зрелостен изпит по БЕЛ, все още има и такива, които само преписват зададения текст. Намалява и броят на зрелостниците, които се справят с резюметата. Тези изводи само открояват проблема с функционалната неграмотност сред българските деца.
Евгения Костадинова, директор на Дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ в МОН подчерта, че трябва да се внимава със сравнението с миналогодишните резултати.
В тазгодишната 23 поредна изпитна сесия, средната оценка на зрелостниците от матурата по БЕЛ е добър 4.06. На втория държавен зрелостен изпит, обобщаващ 13-те предмети, по които можеха да се явят учениците, оценката е добър 4.67, каза зам.-министърът на образованието и науката Таня Михайлова.
Данните на МОН показват още, че през тази година със 100 точки са 226 зрелостници, а през 2018 г. са били 215. През миналата година четирима зрелостници са имали 0 точки, а сега са 29 ученици. С по две пълни шестици пък са 17 зрелостници, докато през 2018 г. са били 59. С по две отлични оценки са 3065 зрелостници, а през миналата година са били - 5178.
Сред училищата с най-добър резултат от изпита по БЕЛ отново се нареждат тези от столицата, като в челната десятка се включват и от Пловдив и Варна. В топ 3 са 91 НЕГ „Проф.Константин Гълъбов“, 73 СУПЧЕ „Владислав Граматик“ и 164 ГПИЕ „Мигел де Сервантес“.
Сред тези с най-добър резултат по втория държавен зрелостен изпит, обаче, има изненада - това е СУ „Христо Ботев“ в смолянското село Чепинци, чиито ученици са постигнали среден успех от 5,66. От министерството посочиха, че резултатите се дължат на последователната работа на учителя по “Биология и здравно образование” от последните 10 г., тъй като повечето от зрелостниците са избрали да се явят на втората матура именно по тази предмет.
Чуйте подробностите в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..