Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страница 15

Дневникът на една софиянка: Хаос и лято, и малко розови домати за разкош

Толкова ми е топло и така не ми се прави нищо, драги мои, че даже малко ми се реве. Но няма да се напъвам! Пък и все още е началото на лятото, тепърва предстои асфалтът да се нагрява, надига и напуква. А моят ентусиазъм рязко да се изравнява с морското равнище. 

Между другото най-големите ми кризи съм ги изживявала, когато ми е било горещо и съм се опитвала да мисля. Какъв е изводът, мили приятели, да сведем мисловните процеси в жегите до минимум. Ще кажете – невъзможно. Трябва да се бачка… Гешефтът не спира през лятото. Така е! Няма да споря. Нали сте забелязали обаче как южните народи леко се носят по течението, без резки движения, правят си сиести, късно вечер фиести и за Бога не се пекат между 14.00 и 16.00 часа, защото ще се само сготвят, ако изобщо стигнат до плажа. 

Но сега няма да говорим за екскурзии, а когато в такъв хубав, слънчев, мечтан сезон се почувствате зле. Почти всеки около вас е или на морето или знае колко часове, минути, секунди го делят от това да се материализира там. А вие сте объркани, изнервени или нещо не върви като цяло, макар слънцето да свети щастливо.

Наясно сте, че ще копаете, плевите и поливате градината на баба ви в Садово и тази идея ви крепи, защото ще се наядете здраво с розовите домати, които избухват всекидневно там. 

Да се върна на „злето“. Та, ако розовите домати не помагат и става все по-тъжно вътре във вас или около вас, или път тревожно, просто се опитайте да изчакате. Не се фокусирайте върху проблема, не се бийте с него, а просто изчакайте. 

В този луфт от време ще постигнете успокоение и евентуално рационално обяснение. С всички друго действия ще си нанесете брутални емоционални крошета и най-вероятно нокдаун, след който доста по-трудно ще се изправите. 

И защото тук действаме винаги с лични примери, все пак е Дневник, ще ви разкажа една история с мен самата отпреди 5-6 години. 

Получавам аз в края на 20-те една абсолютно резонна житейска криза, с началото на лятото, разбира се. И понеже се чувствам зле, решавам да изясня всички проблеми с всички по веригата. Така затъвам в емоционални обяснения, че едвам се измъкнах от това свлачище. Опитайте се да се оставите малко на времето и да се видите отстрани, а не вътре в проблема. Това е бавен процес, отнема много време и се постига в среда на спокойствие. 

„Ако ти е зле, изчакай“, аз лично го чух това от любима влогърка, и наистина се вслушах в това послание. 

Хаосът иска да влезеш в него и да му се отдадеш, да се провокира страх, отчаяние и чувство за малоценност. Също така не го оценявайте със задължително негативен знак, защото точно той би могъл да провокира реда. 

Нека си спомним и Теорията на хаоса, която гласи, че именно той е в основата на развитието.

Попътен вятър, хаосмейкъри!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15