Освен данни, за деня на бежанеца в София, има организирано събитие. Това е интерактивна фотоизложба под мотото "Самоличност". Тя се открива от 18.30 часа в галерия "Ракурси" по инициатива на Агенцията на ООН за бежанците. Експозицията представя 10 истории на хора, търсещи закрила у нас, идващи от Сирия, Ирак, Иран, Афганистан, Сомалия. Фокусът е върху всичко онова, което изгражда тези хора като личности. Това са техните мечти, амбиции и професии.
През 2018 г. броят на бежанците със статут е достигнал 25.9 милиона в световен мащаб, което е с 500 000 повече отколкото през 2017 година. През 2018 г. най-голям брой нови молби за закрила са подадени от граждани на Венецуела - 341 800.
През 2018 г. всеки втори бежанец е бил дете, много от тях са били непридружени и без своите семейства.За бежанците най-доброто решение е да се върнат у дома доброволно, в безопасност и с достойнство. Други решения включват интеграция в приемащата общност или презаселване в трета страна. Въпреки това, през 2018 г. само 92 400 бежанци са били презаселени, което е по-малко от 7% от броя на чакащите. Около 593 800 бежанци са успели да се завърнат у дома, а 62 600 са били натурализирани.
Агенцията на ООН за бежанците държи и на самоличността на търсещите закрила. На това те да проявят своята индивидуалност, дори и в родина зад граница. Ето защо стремежът се превръща и в интерактивна изложба, която се открива тази вечер в галерия “Ракурси” в София.
Езикът, който се използва по отношение на бежанците и мигрантите често води до разногласия и разделение. Въпреки това сме свидетели и на примери на щедрост и солидарност, особено от общности, които са приели голям брой бежанци. Отчитаме също така и включването нови действащи лица, като представители на частния бизнес и отделни хора, което е в тясна връзка с Глобалния пакт за бежанците, заявява Върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди.
Чуйте повече за изложбата от Борислав Грозданов от агенцията в звуковия файл.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..