Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страница 16

Дневникът на една софиянка: Да си спокоен е сила

Гардероб: H&M, снимка: Merry AnnТъкмо бях тръгнала да се отказвам да пиша днес, приятели, защото се бях притеснила и разгневила едновременно. И си казах: с такива емоции на глава – няма да пиша. Когато реших, че ще се успокоя и ще посветя днешната страница от Дневника на силата на спокойствието. Нещо, което изначално трудно ми се е получавало, а е толкова ценно като поведение и отношение към самите нас и към света.

Силата е в спокойствието, пише Харуки Мураками. 

Като тийн си мислех, че истински силни са тези, които се изправят срещу проблема и с пълен боен дух го издухват, крещейки и, ако се налага, биейки се. Вече, разбира се, ми става ясно, че ако външно и вътрешно си разклатен, нито мислиш правилно, нито фокусирано. Нали се сещате, сигурна съм, че ви се е случвало, как след разпра, като се успокоите, ви идват милион аргументи, и си казвате: По дяволите, защо сега? 

Защото вече мислите, драги мои. А не се лашкате в мисловния поток като хартиено корабче, което след секунди вече няма да е на хоризонта. Търпение, воля, спокойствие – подреждам ги на една права, защото който се уповава на тях, живее с истината до рамото си и напредва. Всъщност те се коренят и в нашата обща еволюция. Естествено безпокойството и тревогата винаги ще съществуват, придружени от гнева, но те не са градивни емоции. Те могат да служат само за моментен трамплин. 

- Добре, притеснявам се, значи има някакъв проблем. Сега ще трябва да се успокоя и да вникна в него. 

Далай Лама също обобщава: Спокойствието е най-голямата проява на сила. Но знайте: всеки я притежава. Спомнете си за това място вътре във вас, в което се прибирате, когато стане страшно, неясно или сложно. Това е вашият вътрешен дом, от който може да наблюдавате ситуацията и да вземете най-правилното решение. А не да се щурате отпред и да си скубете косите или да чупите камъни с крак или глава. Защото винаги ще има хора с различно мнение, то не е задължително да бъде грешно, просто не съвпада с вашето. 

А до следващата такава среща – релааакс.

ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15