Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дунав – реката, която ни свързва

Снимка: pixabay.com
Днес в Букурещ се открива Осмото издание на Дунавския форум, най-мащабното събитие на годината, посветено на реката, която със своите 2860 километра дължина свързва 14 държави (от които 9 членки на ЕС) и е ключова за 112 милиона души (иначе казано, за една пета от населението на Европейския съюз). 

По традиция (макар и сравнително нова), когато държавата, поела ротационното председателство на Съвета на ЕС, е и „от дунавските“, тя става председател на Дунавската стратегия и домакин на Дунавския форум. Така през 2016 г. това е Словакия, а през 2017 – Унгария, тъй като тогавашните ротационни председатели са недунавските Малта и Естония, а миналата година – нашата страна, която предаде щафетата на Румъния. 

Над 800 експерти, представители на европейски институции, на регионални министерства, на местни управи на дунавските градове, на неправителствени организации, свързани и загрижени за Дунава, вече са в румънската столица. Мястото на провеждане е ясно – като всички големи форуми в Румъния, и този ще се случи в коридорите и залите на втората най-голяма административна сграда в света, а именно Двореца на парламента.  

Мотото тази година е Да изградим заедно просперитета на Дунавския регион. Темите във фокус са свързаността, регионалната мобилност, конкурентоспособността, както и върху всички елементи, които водят към по-доброто интегриране на Дунавската стратегия в бъдещите общоевропейски програми и политики. 
Именно политиката за сближаване е изключително важна в случая, тъй като по Дунава се намират някои от най-богатите (като Бавария и Баден-Вюртенберг в Германия) и същевременно някои от най-бедните региони в ЕС (тук ярък пример е България, за съжаление).

Всяко едно от основните направления на Стратегията за Дунавския регион са, разбира се, от голяма важност за България – и възстановяването на биоразнообразието на реката в цялото му богатство, и опазването и подобряването на качеството на водата, и подобряването на регионалната мобилност и транспортните връзки (като "Дунав мост" 2, например), и подкрепата за културата и туризма в целия Дунавски регион, и инвестициите в хората и техните умения, необходими за развитието на региона.

Сериозно е българското участие в Дунавския форум в Букурещ – като започнем от двамата заместник-министри - Любен Кънчев от  Министерството на туризма и Деница Николова от Министерството на регионалното развитие, която ще говори в специалния панел за интеграцията на Дунавската стратегия в бъдещата кохезионна политика на ЕС, и стигнем до Костадин Костадинов, който е съветник на министъра на образованието по темите, свързани с иновациите, който ще бъде един от участниците в панела, свързан с повишаването на конкурентоспособността в региона чрез инструментите, които предлага Стратегията на ЕС за Дунавския регион.

Разбира се, официалното откриване е за домакините в лицето на премиера на Румъния Виорика Дънчила и еврокомисар Корина Крецу, чийто ресор е регионалната политика. Между другото, именно на Румъния се пада най-голям дял от басейна на река Дунав – впечатляващите 29 процента.

И на финала - още няколко важни факта за реката, която си мислим, че познаваме добре. Но дали знаем, например, че в поречието на Дунава се намира най-голямата колония на пеликани извън Африка?! 2500 двойки пеликани идват да гнездят всяка година в делтата на реката. 

За щастие, в България се реализират все повече проекти, свързани с опазването и развитието на Дунава – от такива, свързани с обичаите и традициите като „Хлябът ни свързва“, за който неотдавна ви разказахме по Радио София, през такива, свързани с доброволци, които с каяци обикалят и чистят реката от отпадъци, до проекти по една от важните програми, свързани с младите хора и Дунава – "Empowering Young People-Connecting Europe". 

Но има много още какво да бъде направено – и по отношение на трафика на товари, и по отношение на круизния туризъм, и за опазването на впечатляващото биоразнообразие, което крие Дунава – реката, която на практика прави това, към което се стремят всички европейски политики, а именно – свързва хората.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празнична София

Софийски разкази - Празнична София

Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:

публикувано на 28.12.24 в 15:00
Морета

Адресите на любовта - годеницата на Батенберг изпада в депресия

В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат.  Двамата млади благородници са влюбени, но руският..

публикувано на 28.12.24 в 14:00

Пазар на желанията

Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..

публикувано на 28.12.24 в 11:25

Хлябът приема емоцията на човека

Пекарна „Рецептите на баба“  - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..

публикувано на 28.12.24 в 11:00

Всеки има право да бъде различен

Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..

публикувано на 28.12.24 в 10:35

При ЕЛКА "Мореплавателят"

Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..

публикувано на 28.12.24 в 10:21

Чат с BG GPT

Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.

публикувано на 28.12.24 в 10:00