Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дунав – реката, която ни свързва

Снимка: pixabay.com
Днес в Букурещ се открива Осмото издание на Дунавския форум, най-мащабното събитие на годината, посветено на реката, която със своите 2860 километра дължина свързва 14 държави (от които 9 членки на ЕС) и е ключова за 112 милиона души (иначе казано, за една пета от населението на Европейския съюз). 

По традиция (макар и сравнително нова), когато държавата, поела ротационното председателство на Съвета на ЕС, е и „от дунавските“, тя става председател на Дунавската стратегия и домакин на Дунавския форум. Така през 2016 г. това е Словакия, а през 2017 – Унгария, тъй като тогавашните ротационни председатели са недунавските Малта и Естония, а миналата година – нашата страна, която предаде щафетата на Румъния. 

Над 800 експерти, представители на европейски институции, на регионални министерства, на местни управи на дунавските градове, на неправителствени организации, свързани и загрижени за Дунава, вече са в румънската столица. Мястото на провеждане е ясно – като всички големи форуми в Румъния, и този ще се случи в коридорите и залите на втората най-голяма административна сграда в света, а именно Двореца на парламента.  

Мотото тази година е Да изградим заедно просперитета на Дунавския регион. Темите във фокус са свързаността, регионалната мобилност, конкурентоспособността, както и върху всички елементи, които водят към по-доброто интегриране на Дунавската стратегия в бъдещите общоевропейски програми и политики. 
Именно политиката за сближаване е изключително важна в случая, тъй като по Дунава се намират някои от най-богатите (като Бавария и Баден-Вюртенберг в Германия) и същевременно някои от най-бедните региони в ЕС (тук ярък пример е България, за съжаление).

Всяко едно от основните направления на Стратегията за Дунавския регион са, разбира се, от голяма важност за България – и възстановяването на биоразнообразието на реката в цялото му богатство, и опазването и подобряването на качеството на водата, и подобряването на регионалната мобилност и транспортните връзки (като "Дунав мост" 2, например), и подкрепата за културата и туризма в целия Дунавски регион, и инвестициите в хората и техните умения, необходими за развитието на региона.

Сериозно е българското участие в Дунавския форум в Букурещ – като започнем от двамата заместник-министри - Любен Кънчев от  Министерството на туризма и Деница Николова от Министерството на регионалното развитие, която ще говори в специалния панел за интеграцията на Дунавската стратегия в бъдещата кохезионна политика на ЕС, и стигнем до Костадин Костадинов, който е съветник на министъра на образованието по темите, свързани с иновациите, който ще бъде един от участниците в панела, свързан с повишаването на конкурентоспособността в региона чрез инструментите, които предлага Стратегията на ЕС за Дунавския регион.

Разбира се, официалното откриване е за домакините в лицето на премиера на Румъния Виорика Дънчила и еврокомисар Корина Крецу, чийто ресор е регионалната политика. Между другото, именно на Румъния се пада най-голям дял от басейна на река Дунав – впечатляващите 29 процента.

И на финала - още няколко важни факта за реката, която си мислим, че познаваме добре. Но дали знаем, например, че в поречието на Дунава се намира най-голямата колония на пеликани извън Африка?! 2500 двойки пеликани идват да гнездят всяка година в делтата на реката. 

За щастие, в България се реализират все повече проекти, свързани с опазването и развитието на Дунава – от такива, свързани с обичаите и традициите като „Хлябът ни свързва“, за който неотдавна ви разказахме по Радио София, през такива, свързани с доброволци, които с каяци обикалят и чистят реката от отпадъци, до проекти по една от важните програми, свързани с младите хора и Дунава – "Empowering Young People-Connecting Europe". 

Но има много още какво да бъде направено – и по отношение на трафика на товари, и по отношение на круизния туризъм, и за опазването на впечатляващото биоразнообразие, което крие Дунава – реката, която на практика прави това, към което се стремят всички европейски политики, а именно – свързва хората.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57