Селището е изградено по инициатива на Елена Начева - кюстендилка, живяла дълги години в град Коко Бийч, Флорида, САЩ.
Центърът се намира в старо училище, което вече е реставрирано от община Невестино. То е в близост до известния водопад "Св. Анна" и манастира със същото име. В селището сега са изградени помещения за спане и за почивка, столова, зали за занимания, игротеки, библиотека.
Имам много надежди за този център, защото в него участват много творци и хора с големи сърца. Десет години търсих подходяща локация и в крайна сметка съдбата ме отведе тук, откъдето произлизат моите корени, казва инициаторката Елена Начева.
Идеята ѝ е селището да стане школа по изкуствата и да работи целогодишно. Освен занимания по музика, рисуване, керамика, резба и театър, децата ще посещават ферма, където ще участват в отглеждането на плодове и зеленчуци и ще се грижат за животни.
През лятото ще приемаме деца постоянно, а през зимата - в петък, събота и неделя. Накрая на учебната година децата ще се представят с готов продукт - куклена театрална постановка, ще участват в различни фестивали. През зимата арт-школата ще функционира като извънкласна дейност, обяснява Елена.
В детския център децата няма да разполагат с мобилни телефони. В базата ще има един стационарен телефон, благодарение на който децата ще могат да разговарят с родителите си.
"Целта ни е да "детоксикираме" децата от телефони, които въобще не са умни, а ги лишават от въображение. Все по-малко деца четат книги. Искаме да ги върнем към природата. Да им покажем, че могат да живеят и без интернет, казва инициаторката на проекта.
В проектът ще се включат драматургът и фотограф Петя Миладинова, художникът и стенограф Илко Грънчаров, кукловодът Лъчезар Стефанов, музикалният педагог Лили Александрова и Здравко Димитров от Куклен театър - София.
Собственичка на шивашко ателие от Кюстендил също ще участват в идеята и ще учи децата на елементарни неща - например как да си закърпят чорапите. От половин година с помощ на създателите на детското селище се е нагърбил и англичанин - мистър Дънкан. Мъжът е бивш строител, а от 4-5 години е преселник в съседното с. Лисец.
Елена Начева споделя, че мечтата й е да превърне детско селище „Живей с любов“ в една страна на чудесата.
Чуйте цялата история в звуковия файл.Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..