Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Невестинските терлици - красота, родена от традициите на Родопите

Елена Дечева показва чифт невестински терлици
Снимка: Катя Василева

Историята на невестинските терлици е свързана със сватбата на момата в Родопите. Допреди близо 70 години традицията изисква в невестинския чеиз в Родопите да има по около 50 чифта терлици. Те са част от невестинските дарове за най-близките родственици по време на сватбата - мъж, свекър, свекърва, девер. Традицията повелява, когато посреща или отива на гости, жената да подари красиви терлици на всеки от семейството. До пределна възраст родопчанката има терлици за дар - да посрещне снаха в дома си или за първото внуче.


В днешно време родопските терлици са най-представителният сувенир от планината, даряван на жена. Със сувенирна цел се правят и миниатюрни терлици, окачвани по стените. 

Стари майсторки - терличарки казват, че най-добре е терлиците да се почнат на лек ден - понеделник или четвъртък. И сега те сръчно кроят сая (горната част на терлика) и табанче (долната част за стъпалото), или подшиват с по пет реда гайтан петата, или пък изкусно везат различни фигури и орнаменти, плод на невероятната им фантазия, на живата връзка със заобикалящия ги природен свят и чувството им за изящност.

Родопчаните вярват, че във всеки дом трябва да има поне един чифт терлици, за да бъдат здрави стопаните и гостите им. А невястата от стари времена е трябвало да има по няколко чифта специални терлици, като един чифт обаче има особено символно значение. За тези невестински терлици разказва 84-годишната майсторка Елена Дечева, учител по професия и съпруга на един от първите гайдари в състава „100 каба гайди“ Дечо Дечев.

„Невестинските терлици се везат от най-добрите майстори и задължително със сърма и богата орнаментика - обяснява тя. - С тях невястата влиза в новия дом, шета с тях и се гизди за драгост на съпруга до първа рожба. Това е традиция, носеща много красота и морал. След това обаче тя ги скрива до невестинския костюм, чеиза и други две скъпоценни вещи, които да й напомнят през целия й живот за нейната щастлива младост. Много е трогателен моментът, когато дойде краят на невястата на стари години, тя да отиде нагоре с тези невестински терлици.“

Има ли днес млади момичета, които имат желание да продължат традицията, свързана с невестинските терлици, чуйте разговора на Катя Василева с Елена Дечева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51