В днешно време родопските терлици са най-представителният сувенир от планината, даряван на жена. Със сувенирна цел се правят и миниатюрни терлици, окачвани по стените.
Стари майсторки - терличарки казват, че най-добре е терлиците да се почнат на лек ден - понеделник или четвъртък. И сега те сръчно кроят сая (горната част на терлика) и табанче (долната част за стъпалото), или подшиват с по пет реда гайтан петата, или пък изкусно везат различни фигури и орнаменти, плод на невероятната им фантазия, на живата връзка със заобикалящия ги природен свят и чувството им за изящност.
Родопчаните вярват, че във всеки дом трябва да има поне един чифт терлици, за да бъдат здрави стопаните и гостите им. А невястата от стари времена е трябвало да има по няколко чифта специални терлици, като един чифт обаче има особено символно значение. За тези невестински терлици разказва 84-годишната майсторка Елена Дечева, учител по професия и съпруга на един от първите гайдари в състава „100 каба гайди“ Дечо Дечев.
„Невестинските терлици се везат от най-добрите майстори и задължително със сърма и богата орнаментика - обяснява тя. - С тях невястата влиза в новия дом, шета с тях и се гизди за драгост на съпруга до първа рожба. Това е традиция, носеща много красота и морал. След това обаче тя ги скрива до невестинския костюм, чеиза и други две скъпоценни вещи, които да й напомнят през целия й живот за нейната щастлива младост. Много е трогателен моментът, когато дойде краят на невястата на стари години, тя да отиде нагоре с тези невестински терлици.“
Има ли днес млади момичета, които имат желание да продължат традицията, свързана с невестинските терлици, чуйте разговора на Катя Василева с Елена Дечева.
„ Градината на доброто “ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..
Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит": "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..
Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..
Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът доц. Иво Инджов и макроикономистът, експерт в сферата на икономиката на здравеопазването Аркади Шарков. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те обобщиха всички коментирани през седмицата теми: - 2025 - започва ерата на ново поколение в годината на технологиите, изкуственият интелект и новата реалност..
На 18 януари 2025 г., за 14-и път Боровец ще отбележи Световния ден на снега. Тази година концесионерът "Бороспорт" ще зарадва най-малките любители на ските с дневна лифт карта от един лев за деца от 7 до 13 години и с безплатни едночасови уроци за начинаещи по ски и сноуборд, каза пред Радио София изпълнителният директор на "Бороспорт“ Василия..
До 18 януари 2025 г. София е домакин на серия от събития, посветени на внедряването на иновативния подход на италианския град Реджо Емилия в ранното детско образование в България. Град Реджо Емилия, познат по света със своя уникален образователен модел, поставя децата в центъра на процеса на учене, акцентирайки върху тяхната креативност,..