Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Столичната община ще изгради експозиция и ще стопанисва къщата-музей на Райна Княгиня

За разлика от дома на Райна Княгиня в Панагюрище, в София къщата-музей ще наблегне на дейността ѝ като създател на акушерството в града

Столична община стартира пилотна схема тази есен, по която ще бъдат подкрепени около 10 проекта на собственици на сгради с историческо и културно значение за консервация и реставрация, каза в 12+4 заместник-кметът на София доц. Тодор Чобанов: "Ще могат да кандидатстват собственици на подобни исторически сгради с някакъв статут, било от категория за сведения, културна ценност с местно значение. Други, разбира се, може и от национално, няма пречки, след което ще бъдат журирани предложенията и за тези, които бъдат селектирани, ще бъде възложено на различни проектанти да изработят проектите. Ние ще ги прокараме през всички институции, включително най-сложните стъпки с Министерство на културата и ще ги връчим готови за изпълнение на техните собственици, което ще им спести пари и време. С това се надявам от 7 до 10 проекта да бъдат подкрепени в тази пилотна сесия и да продължим през следващите години да подкрепяме собствениците".

"Бяхме открити от наследниците на Райна Княгиня, които ни предложиха да работим с тях, за да направим къща-музей на бележитата българка в София, и ние с благодарност приехме. Тя ще акцентира не толкова на революционната ѝ дейност, за която има къща-музей в Панагюрище, а ще акцентира на дейността ѝ в новата българска столица София и особено на дейността ѝ като създател на акушерството в града", каза пред БНР Тодор Чобанов. Той уточни, че в къщата-музей в София ще има голямо родословно дърво, което ще разказва за нейните синове, които са български герои.

"Къщата вече получи статут на културна ценност и успяхме да възпрепятстваме самонастаняването на лица там, защото имаше и такъв сценарий. Подготвихме къщата за ремонтни дейности. В момента, в който се появиха дарители, които работиха чрез родовия комитет, ние протегнахме ръка и приемаме това дарение в натура. Това са хора, които извършват за своя сметка и отговорност различни дейности, които са полезни за обществото. В случая ще бъдат извършени строителни работи, т.е. къщата ще бъде ремонтирана"

Зам.-кметът уточни, че Столичната община ще изгради експозицията в къщата-музей и ще я стопанисва в сътрудничество с Родовия комитет и с други институции. 

Чобанов обясни още, че за къщата-музей на Яворов Общината ще се яви на търга и вече са изчистени юридическите и финансови аспекти. Средствата ще са от бюджета на Столична община и те са осигурени: "Ясната цел е да се гарантира мястото на Националния литературен музей в къщата, да разшири неговата експозиция на двата етажа, които сега не се използват". 

Чобанов съобщи, че предстои обявяване на конкурс, в който могат да участват собственици на исторически сгради в София с някакъв статут. Предложенията ще бъдат журирани и на тези, които бъдат селектирани, ще им бъдат изработени проекти, които ще бъдат връчени готови за изпълнение на собствениците им. "Това ще им спести пари и време", заяви той.

Цялото интервю на Евелина Стоянова и Даниела Якова с Тодор Чобанов можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановяват топлоподаването в 9-те засегнати от авария квартали до неделя на обяд

До 12.00 ч. на 16 февруари, трябва да бъде възстановено парното и топлата вода на 9-те засегнати от голяма авария софийски квартали, съобщават от "Топлофикация София". От там допълват, че екипите на дружеството работят без прекъсване по предварително установения график и полагат максимални усилия за по-бързото възстановяване на топлоподаването...

публикувано на 14.02.25 в 15:04

Насрочват 12 дни за засаждане на 4600 широколистни дръвчета край София

Към всички любители на гората и активният начин на живот Столичната община отправя покана за включване в поредната залесителна инициатива "Новата гора на София" . Началото е 12 април т.г. от 11:00 ч., а мястото можете да видите тук . Планирано е този пролет да бъде довършено залесяването на последните 13 от общо 36 дка..

публикувано на 14.02.25 в 13:28

Задържаха 49-годишен перничанин при гонка на АМ "Струма"

49-годишен перничанин е бил задържан при операция на СДВР заради подозрения за кражба на автомобил.  Късно снощи в полицията е получен сигнал за това, че автомобил, чийто водач има съмнително поведение, се движи по автомагистрала "Струма". Това обясни Христо Трендафилов, началник на група в сектор "Престъпления срещу моторните превозни..

публикувано на 14.02.25 в 13:04

3,7% е годишната инфлация през януари

Месечната инфлация през януари е 2%, а годишната инфлация е 3,7%, според предварителните данни на НСИ. Най-голям ръст на цените има при отоплението и комуналните услуги. Хармонизираният индекс - т.е. по европейската методология, важна за изпълнението на критерия за ценова стабилност в еврозоната, месечното увеличение е 1,8 на сто, а на..

публикувано на 14.02.25 в 12:19

Известяват 1,149 млн. собственици на жилища и/или коли в София за дължимите им данъци

Хартиените съобщения за местни данъци и такси до собствениците на недвижими имоти и моторни превозни средства (МПС) вече се печатат и скоро ще пътуват до получателите си, съобщиха от дирекция "Общински приходи" на Столичната община. Общо 1,149 млн. са притежателите на жилища и/или автомобили в София, които са данъчно задължени към местната..

публикувано на 14.02.25 в 10:48

Напълно овладян е пожарът в склад за пелети между кварталите "Илиянци" и "Требич" в София

Напълно овладян е пожарът, който избухна тази нощ в склад за пелети между кварталите "Илиянци" и "Требич" в столицата.До момента няма информация за пострадали хора. В потушаването на пламъците са участвали пет противопожарни екипа.  Все още не са ясни причините за пожара. "Към настоящия момент няма опасност, овладян е пожарът", заяви началникът на..

публикувано на 14.02.25 в 08:21
Първата копка бе направена днес

С над 8,3 млн. общински лева ремонтират сграда за НГДЕК до Женския пазар

Започва дългоочакваният ремонт на училищната сграда на бившето 13-о училище „Св. св. Кирил и Методий“, която се намира до Женския пазар в район "Възраждане". Предвижда се след обновяването в нея да се премести Националната гимназия за древни езици и култури "Св. Константин-Кирил Философ" (НГДЕК) . Общата стойност на проекта за модернизиране..

публикувано на 13.02.25 в 19:44