Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каба гайдата пази родовата памет на Родопите

Илия Учиков
Снимка: личен архив
Роженският събор отмина, след него и гайдарското надсвирване в с. Гела. Песента на родопската каба гайда обаче не спира да отеква. Защото едно от нещата, които умело и без изключение може да докосне най-тънките струни в душата на всеки, е писъкът на родопската каба гайда. Майстори-гайдари дори се шегуват, че общуването с каба гайдата е като с жената - спреш ли я да докосваш, тя те оставя. Ето за тази магия става дума.

А 'га писне каба гайда - както ще чуете да казват местните хора в Родопите, и сърцето забива по-начесто… Смирява се душата пред всичко, което огласява писъкът... Слушащият притаява дъх… И десетилетията в живота му стават мигове, километрите се превръщат в най-кратките разстояния.

Такава е силата на гайдарската мелодия, която летя в Космоса и продължава да се носи във висините. Като магьосници изглеждат и всички, които умеят да съживят цепеницата, от която се прави каба гайдата и да засвирят на нея. Майсторлък се иска за обучаването и на бъдещите гайдари. А Родопите са домът на всички онези майстори, благодарение на които се радваме днес на гайдарската песен.

Илия Учиков на Роженския съборСрещаме се с един от тях Илия Учиков - изкусен гайдар и учител, който влага умения и талант в изработването на каба гайди. От години поддържа работилница в Чепеларе. Той е привлечен от звука на родопската гайда още като дете и на 10 г. вече опитва да я овладее. Сигурно и роднинството с прочутия Дафо Трендафилов (първият учител по гайда в Националното училище по фолклорни изкуство в Широка Лъка, изработил над 800 каба гайди - б.а.), по майчина линия, е повлияло да се посвети на този инструмент. Открил заложбите му, още приживе именитият гайдар обявява: Илия ще е моят наследник в свиренето. А този завет той продължава всеотдайно и с много любов да следва като музикант, художествен ръководител на ансамбъл „Орфей“ и пазител на вековното фолклорно наследство от Родопите. 
Гайда се прави с много голям мерак. Изработва се от слива, дрян, акация, дива круша, череша, ябълка - дървета, които са акустични. Кожата е ярешка. Поне месец трябва да престои осолена в суров вид. След като изсъхне обработката отнема около 10-ина дена. След това има стрижене, пране, обработка, зачистване, връзване… Нещата не са толкова прости, колкото изглеждат, казва Илия Учиков. Има три главини - духало, ручило и предната главина, което е рога. Това, което свири се нарича пискун. Оттам нататък има напасване
Родопската каба гайда се отличава с мекотата на звука и дълбочината на тона. Тя е най-ниско звучащата гайда в света и се среща в четири основни строя - ре, ми, фа и сол, съответно и в ми бемол и фа диез.
Самата Родопа планина е изстрадала и такива са и песните, и фолклорът ни,  обяснява виртуозният майстор-гайдар. А и моят учител Дафо Трендафилов ми е казвал: Музикант се оценява на бавна мелодия и винаги на бавната мелодия ти ще грабнеш хората - затова и няма значение дали ще е на сватба или събор - винаги с бавна песен започвам.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51