Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конгрес на Световната асоциация по гръдно и сърдечно-съдова хирургия се провежда в София

Проф. Генчо Начев: Трансплантацията е рутинна интервенция, за която обаче е нужна логистика

Снимка: Лилия Герчева
Развитието на гръдната и сърдечно-съдова хирургия, трансплантациите на сърце и на бял дроб, както и постиженията на науката в усилията за създаване на изскуствено сърце - това са част от темите на 29-тия Конгрес на Световната асоциация по гръдно и сърдечно-съдова хирургия, който ще се провежда в София.

Тридневният форум събира в НДК едни от най-големите имена в медицината от над 40 държави.

Три са основните направления - сърдечната, съдовата и гръдната хирургия, с акцент върху съвременните методи и новости в лечението, сред които ендоваскуларните процедури и лапароскопска хирургия, посочи проф. Генчо Начев, директор на УМБАЛ "Св. Екатерина и национален консултант по кардиохирургия и президент на конгреса.

Световнопризнатият пионер в хирургията и председател на Световната асоциация по гръдна и сърдечно-съдова хирургия проф. Стюард Джеймисън от САЩ, посочи, че в лекцията си обръща внимание на сърдечните и белодробни трансплантации, които се извършват от 50 години:

"Един от интересите ми от много много години е трансплантацията на сърце и на бял дроб. Те за мен са били голямо вълнение през годините, защото в началото не бяха толкова успешни. Сега не само можем да се похвалим с успех, но и се извършват съвсем рутинно. Започна се с обикновена трансплантация на сърце, която направих през 1979 година. Тогава си мислех, че съм изкачил вече "върха на планината", но съвсем не е така, защото медицинската наука се развива - сега вече можем да се похвалим с извършване на комбинирана трансплантация - на сърце и на бял дроб, което в миналото смятахме за невъзможно. С развитието на технологиите правим неща, които бяха немислими само до преди 10 години".

Проф. Джеймисън е подарил 40 години живот на най-дълго живелият му пациент след трансплантация на бял дроб - 60-годишен мъж, опериран, когато е бил на 20.
Хирургът отбеляза, че сега вече дори смяна на сърдечни клапи се извършва без рутинна операция чрез катетър. Все още се търси начин за преодоляване на технически пречки за използване на компютърни методи и роботизирана хирургия, така че водещи специалисти да извършват операции от разстояние.
На въпрос на Радио София дали това може да позволи извършване на белодробни трансплантации у нас възможно най-скоро, проф. Начев отговори, че проблемът у нас е логистичен.

Още за развитието на сърдечно-съдовата хирургия и постиженията у нас - очаквайте в интервю с проф. Начев в предаването ни Часът на здравето в неделя, след 9:00 ч.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 14.01.25: Защо в богатия, презадоволен свят възникват войни?

Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по  темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..

публикувано на 14.01.25 в 18:50
Неделя Сярова

Новият проект "Поколение Земя" на "Гринпийс" - България е насочен към младите хора

“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..

публикувано на 14.01.25 в 17:39
Стадион

Общината встъпва във владение на стадион "Герена"

Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца.  "Започваме 2025 година с добри..

публикувано на 14.01.25 в 17:17

Ваня Григорова очаква подкрепа в СОС за спиране на 2 нощни автобусни линии

Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи.  Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

В Самоковско пътищата са проходими, но снегът не спира

Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..

публикувано на 14.01.25 в 15:49

През март предстои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025"

От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..

публикувано на 14.01.25 в 15:38

Академия обучава и подкрепя предприемачи от Кърджали, Хасково, Благоевград и Силистра

Вече 8 години "Академия за местни предприемачи" подпомага хора с предприемачески идеи от различни райони в страната, които искат да стартират собствен бизнес и да допринесат и за развитието на съответния регион. "Това е акселераторска програма, в която хора с идеи или със започнал бизнес в рамките на 3 месеца се обучават да го развият..

публикувано на 14.01.25 в 15:35