Специалистът по фармакоикономика и лекарствена политика д-р Борислав Борисов, член на Управителния съвет на Българската асоциация по клинични проучвания посочи, че по време на дискусиите са разгледани проблеми, свързани с клиничните изпитвания, клетъчната и генна терапия и моделирането на прогресията на тежки заболявания.
Персонализираната медицина (или лечение чрез индивидуален подход към всеки пациент, в зависимост най-вече от генетичните фактори) до неотдавна се свързваше само с онкологията, но учените вече работят по приложението й и при вирусни заболявания. За предизвикателствата персонализираната медицина при неонкологичните заболявания говори вирусологът проф. д-р Радка Аргирова от Българската асоциация за персонализирана медицина. Проф.
Аргирова изтъкна също, че знанията, с които разполагат специалистите за вируса на СПИН - HIV и начините за противодействие срещу него, са много откъснати от останалата здравна информация, а могат да бъдат полезни с по-широко приложение. Именно блокиращото действие на медикаментите, които пречат за свързване на вируса с клетката, може да бъде прилагано и при друг вид заболявания. Тази идея много трудно си пробива път, но може да се окаже разковничето в много случаи.
През днешния ден над по-голямата част от страната ще се задържи облачно. На места, главно в Южна България, ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По-съществени разкъсвания и намаления на облачността ще има в часовете преди обяд над Дунавската равнина...
Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..
“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..
Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца. "Започваме 2025 година с добри..
Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи. Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..
Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..
От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..