В петък предстои и дискусия на лекари и пациенти, отворена за всички желаещи да се запознаят с начините на диагностика и лечение. По време на срещата под надслов „Очаквания и реалност в лечението на пациентите с онкологични заболявания“ водещи специалисти ще представят различните методи за диагностика, алгоритъм на лечение, определянето на стадия и оперативни техники, при които гърдата може да се запази, обясни пред Радио София един от участниците - доц. д-р Свилен Маслянков, специалист по обща и онкологияна хирургия от Клиниката по хирургия на Александровска болница:
"Всички заинтересовани ще получат информация за начините за скриниране и "хващане" в по-ранен стадий на заболяването, за да подобрим прогнозата му и възможните варианти за лечение... Трябва да се знае, че то почти винаги е комплексно и това във всеки един индивидуален случай може да доведе до най-добрия резултат - най-добра преживяемост, пълно излекуване и много добър козметичен ефект".
Дискусията ще се проведе в аудитория „Проф. Янко Добрев“ на Втора хирургия от 10.00 часа. Входът е свободен. Медицинският физик доц. Десислава Лефтерова ще изнесе лекция на тема „Доза на пациента и качество на образа при различните методи на диагностика и скрининг на рака на гърдата“. За алгоритъма на диагностика и стадиране на пациентите ще чуят повече от д-р Мариела Василева. Д-р Ася Консулова от онкологичния център в Бургас ще има презентация на тема „Как да изберем правилния подход в лечението на рака на гърдата“, а съвременните оперативни техники в лечението ще представи доц. Свилен Маслянков:
"Това е моето амплоа - смятам да представя възможностите за лечение, с които да запазим анатомичния контур. Дори да се вземе решение за премахване на гърдата, има възможност това да се направи органопластично и по време на операцията (за отстраняване на тумора) да се сложи протеза, като по този начин запазваме обема, контура на тялото и създаваме възможността за анатомична симетрия, т.е. за добър козметичен резултат".
Още за хирургичното лечение, за възможностите за запазване и реконструиране на гърдата при операция и значението на комплексната оценка на хода на терапията - очаквайте в разговор с доц. Маслянков в предаването "Часът на здравето" в неделя след 8.00 ч.
През днешния ден над по-голямата част от страната ще се задържи облачно. На места, главно в Южна България, ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По-съществени разкъсвания и намаления на облачността ще има в часовете преди обяд над Дунавската равнина...
Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..
“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..
Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца. "Започваме 2025 година с добри..
Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи. Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..
Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..
От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..