КОНЦЕРТ
Кралицата на съвременната българска поп сцена представя от 20.00 ч. в Зала 1 на НДК новия си албум „Всичко – най-доброто от Мария Илиева”. Певицата подготвя и серия от концерти в Пловдив, Бургас, Варна и София. Турнето „Всичко – най-доброто от Мария Илиева” ще представи по нов начин някои от най-големите хитове на певицата - емблематичните „Лунен сън”, „Нищо”, “Alright”, „Сама”, „Крадена любов”, „Чуваш ли ме”, “I Like”, „Играя стилно”, „Нека вали”, „Всичко” и др. Мария Илиева е избрала на сцената до нея да са Георги Янев (музикален директор и китарист), Мартин Ташев (тромпет и вокали), Милен Кукошаров (аранжименти и клавишни), Васил Вутев (барабани), Младен Димитров (перкусии, програминг и синтезатор), Евден Димитров (бас китара).
ИЗЛОЖБА
В Галерия "Сезони". ще бъде закрита изложбата "Мотиви" на Николета Иванова, открита на 8 октомври 2019 г. Експозицията представя отношението на човека към природата и значението на четирите елемента.
В галерия [a] cube contemporary продължава изложбата “Картони” с живопис на Миряна Савова. Изложбата представя абстрактни картини работени през последната година.
ТЕАТЪР
В театър "София" тази вечер ще бъде премиерата на постановката "Вечерята" по романа на Херман Кох. Режисьор и автор на драматизацията е Пламен Марков, а сценографията и костюмите са на Мира Каланова. Участват Дария Симеонова, Ивайло Герасков, Лилия Маравиля, Михаил Милчев, Пламен Манасиев и студенти от Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов".
От 20.00 ч. в ДНК - пространство за съвременен танц и пърформанс започва Арт фестивалът за свободен театър “Hating machine”. Спектакълът “Hating machine” е продуциран от ДНК - пространство за съвременен танц и пърформанс. Представлението “Corpus meum” (2018) - част от фестивала, е посветено на противоречивата тема за евтаназията и цели да провокира дебат. Режисьорският стил на Марион се характеризира със специфична естетика, съчетаваща театрална изказност със съвременен танц.
От 18.30 ч. в Театър “Азарян” започва постановката “Цикадите” на режисьора Александра Петрова (носител на ИКАР 2017 за дебют в режисурата). Участват Надя Керанова и Георги Гоцин. На сюжетно ниво историята разказва за двама персонажи, мъж и жена, обвързани помежду си в продължение на многобройни прераждания в различни исторически епохи. По време на срещата им в междинно пространство – между живота и смъртта – миналото изплува пред очите им, оживява и не им позволява да продължат по пътя си.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..