Най-голям остава проблемът с жилищното настаняване, след като бежанците получат статут от българската държава и излизат на т.нар. външен адрес. За този срив в социалното им интегриране се подготвя голям доклад, който ще бъде представен през 2020 година.Друг голям проблем в интегрирането е намирането на работа, тъй като различни административни условности затрудняват това.
Като пример от работата на Върховният комисариат на ООН за бежанците беше даден, опитът на международната организация в нашата страна да помогнат за трудовата интеграция на бежанци по предложение на Столичния електротранспорт, който предлага работни места като шофьори.
Медиаторският опит на Агенцията, обаче среща доста пречки при това съдействие, защото изискванията за шофьорска книжка на чужди граждани са твърде големи, а няма гъвкави административни инструменти за тяхното адаптиране в нашите условия, казва Емилия Братованова ван Хартен от Върховният комисариат на ООН в България.
За разлика от българските граждани или мигрантите, които нямат проблем да се свързват с държавата по произход, при бежанците има законова забрана публични органи да общуват с органи от техните държави, защото такъв контакт може да постави в риск живота на неговите роднини, които са останали в страната.
Така подадената ръка от "Столичен автотранспорт" влиза в Параграф 22, а бежанците със статут - без възможност за трудова заетост. По време на срещата днес беше споделен медийният опит на журналисти, които работят по темата с бежанците. Радио София беше дадено като пример за медия, която развива последователна програмна линия по темата за бежанците.
В срещата участва и Добринка Добрева, главен редактор на Радио София и автор на тематичната рубрика "Родина зад граница", разказваща истории и политики за бежанците в нашата страна.
На срещата бяха обявени и поредица от събития, които предстоят през ноември в София. Организирана е благотворителна изложба, ще бъде представена Асоциацията на афиканците, както и изложбата "Самоличност". освен това ще бъде дадено началото на проекта "Мигранти с таланти" - всичко това през ноември - месецът на бежанците.
Чуйте повече в звуковия файл.
Планът за обновление и безопасност на подлеза "Ротондата" пред Централната жп гара продължава и през 2025 година. Първият етап започна през миналата пролет и е приключен преди Нова година. Преустановени са течовете, подлезът се освежи с пребоядисване, сменено е цялото осветление. Това съобщи пред БНР-Радио София кметът на район "Сердика"..
На 7 януари Православната църква чества деня на св. Йоан Кръстител, който дава Свето кръщение (Богоявление) в река Йордан. Св. Йоан Кръстител е наречен Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята. Като народен празник Ивановден е част от богатството в обредно отношение коледно-новогодишен празничен цикъл. На Ивановден изтича..
Днес преди обяд ще бъде предимно слънчево. Сутринта на отделни места по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. След обяд облачността, средна и висока ще се увеличава и до вечерта ще е предимно значителна. Ще духа слаб, в Източна България – умерен вятър от юг-югозапад. Максималните..
В първото за годината издание на предаването "Форум" гости са социологът Павел Вълчев от Алфа рисърч и политологът Христо Панчугов. Заедно с водещия Лъчезар Христов ще обсъдят следните теми: 2024 год. и 2025 год. - равносметка и очаквания До този момент и ГЕРБ, и "Демократична България" не са коментирали официално преговорите и дали е възможно..
Гражданска инициатива за възстановяването на добре позната от миналото градина в столицата набира популярност в социалните мрежи. Мини паркът се намира между сградите на Философския факултет към Софийския университет “Св. Климент Охридски” и стадион “Академик”. Инициативата за възстановяването на градината е на Андрей Димитров, студент по..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим, но до колко това се отразява и върху международните превози на стоки и товари. След огромната ни радост, с която посрещнахме новината (за влизането ни в Шенген по суша) и огромното желание и очаквания, малко се..
От 1 януари ДДС за ресторантьорските услуги отново стана 20%. Причината е, че със започването на годината спря да действа по-ниското облагане от 9%, прието със Закона за ДДС още по времето на ковид кризата и многократно удължавано от тогава. По същата причина от началото на годината отпадна и нулевата ставка за хляба и брашното и тя отново е 20%. В..