Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - преглед на печата

Студентите, влезли в университет с ниски дипломи за средно образование, се реализират по-добре на пазара на труда и получават по-високи заплати от колегите си, които са били отличници в гимназията, пише МОНИТОР. Това става ясно от Рейтинговата система на висшите училища за 2019 г .Обучаващите се в направление „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“, които работят като специалисти по природни и технически науки или водачи на моторни превозни средства, влизат в университет със среден успех от дипломите си добър 4,40, но след като завършат имат среден облагаем доход 2339 лв. В същото време преди удръжките възнагражденията на завършилите „Стоматология“, които са напуснали училище с отличен 5,51, са едва 920 лв. Така излиза, че четворкаджиите в гимназията си докарват по-високи доходи от отличните ученици.

Висшите училища в България обучават все повече лекари, инженери и учители и по-малко икономисти и юристи, продължава темата СЕГА. Студентите пък продължават да рационализират избора си на специалност според търсенето на пазара на труда. За пръв път делът на висшистите, реализирани на позиции, които изискват висше образование, минава граничните 50%. Това са основните тенденции, които регистрира новото издание на рейтинговата система на висшите училища в България за 2019 г. Сред положителните изводи са още увеличена научна продукция на университетите, както и повишени доходи, които носи обучението в почти всички професионални направления. Информатиката остава номер едно по облагаем доход, на който могат да разчитат студентите, след като завършат - средно 2586 лв., което е повишение с близо 200 лв. спрямо м.г. Педагогиката обаче все така е сред най-нискодоходните - тя "върви" с едва 971 лв. заплата, което е повишение с по-скромните 103 лв.

Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов призова премиерът Бойко Борисов и главният прокурор Сотир Цацаров да бъдат разследвани за търговия с влияние, информира СЕГА. Повод за това станаха признанията на Борисов в сряда как Панов е станал съдия с неговата благословия. През октомври и Цацаров си призна, че е участвал в задкулисни договорки при избора на Панов. Признанията на високопоставени държавници за това как се кадрува по върховете на съдебната система потвърждават убеждението на обществото, че висшите постове в уж независимата съдебна власт се заемат само с политическа благословия. "Аз подкрепих най-много Лозан Панов навремето. Той нямаше да стане съдия, ако аз не го бях подкрепил", каза премиерът в сряда. И уточни, че подкрепата е била "с парламентарните си групи. С начина, по който се избират във ВСС (11 от 25-членния съдебен съвет се избират от парламента, б.а.), с излъчените от нас представители". Борисов допълва още, че е посъветвал парламентарната квота в съвета да гласува за Панов. "И той идваше често при мен господин Панов", обяви още Борисов.

Санирането на панелните блокове е като гримиране на труп. Така строителни предприемачи определиха опитите на държавата да удължи живота на панелните блокове чрез прословутата програма за "безплатно" саниране, в която правителството изля колосална сума - 2 милиарда лева от държавния бюджет, съобщава СЕГА. Според Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП) проблемът с панелките е много сериозен, а козметичните мерки не го решават. "Жизненият цикъл на тези сгради свършва, те стават не само нерентабилни, но и опасни за живеене", заяви Асен Чавдаров от "Контракт сити".  Факт е, че много малко от проектите за "безплатно" саниране включваха сериозно обследване и мерки за конструктивно укрепване на старите панелки. Сдружението обяви, че има предложения за решаването на друг наболял проблем - за строежите в междублоковите пространства в столицата, кат


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Грабвайте зимните кънки за пързалката в Спортен комплекс "Зона Б-5"

Н 29 ноември в 10:00 часа отваря врати Общинската ледена пързалка в Спортен комплекс "Зона Б-5". Първия ден сесиите ще бъдат безплатни, съобщиха от Столичната община, позовавайки се на Цветанка Цокова, изпълнителен директор на "Спортна София 2000" ЕАД. Пързалката посреща своите клиенти за 10-и сезон и предлага на любителите на карането на..

публикувано на 28.11.24 в 16:46
Столичният кмет Васил Терзиев.

Кметът на София отказа да присъства на заседанието на СОС

Кметът на София Васил Терзиев отказа да присъства на заседанието на Столичния общински съвет, тъй като докладът му за актуализацията на бюджета на града за тази година отпадна от дневния ред на градския парламент. По правилник кметът не е длъжен да присъства на заседанията на общинския съвет, ако няма негови доклади за гласуване. Пред журналистите..

публикувано на 28.11.24 в 15:51

В Перник откриват стенопис, посветен на 20-годишнината от приемането на България в НАТО

Посланиците на Великобритания, Турция и Черна гора ще посетят утре, 29 ноември, Перник. Дипломатите ще присъстват на откриването на стенопис, посветен на 20-годишнината от приемането на България в НАТО.  Арт графитът е един от петте проекта, спечелили конкурса на Министерството на външните работи, които се реализират на територията на пет..

публикувано на 28.11.24 в 14:59

Прокуратурата трябва да плати 60 000 лв. обезщетение за забавено правосъдие по делото "Алабин"

Прокуратурата трябва да плати 60 000 лв., а не 15 000 лв. обезщетение за забавено правосъдие по делото "Алабин". Това реши на втора инстанция Софийският апелативен съд и увеличи определеното от градския съд обезщетение на Александрина Ченишева - майка на една от младите жени, които загинаха под срутената сграда на ул. "Алабин" в София на 19 септември..

публикувано на 28.11.24 в 10:02
Снимки: Столична община

Възстановиха гълъба с маслинова клонка от скулптурната композиция в Южния парк

Гълъбът, които беше отчупен и откраднат от скулптурната композиция в Южния парк, вече е върнат на мястото му, съобщи директорът на ОП „Паркове и градски градини“ Милена Васева. Гражданин е намерил в общите части на кооперацията си липсващия елемент от скулптурата и го е предал на кмета на район "Триадица" Димитър Божилов, уточняват от..

публикувано на 27.11.24 в 17:16

Движението по столичния бул. "Владимир Вазов" частично се променя до март 2025 г.

Строителството на метрото в столичния кв. "Левски Г" променя движението по част от бул. "Владимир Вазов", съобщава кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов. Новата организация на движението е на ключово за квартала кръстовище, допълва той. "Движението и в двете посоки ще се осъществява само в северното платно на булеварда. Тази организация ще..

публикувано на 27.11.24 в 14:00

Над 200 души са прегледани във ВМА в рамките на инициативата Movember-2024

Над 200 души се възползваха от безплатните консултации с уролозите на Военномедицинска академия (ВМА) в рамките на инициативата Movember-2024 за ранна диагностика на рак на простатната жлеза. Интересът към кампанията е огромен, а часовете за прегледи са свършили в рамките на няколко часа. Все повече са мъжете от различни възрасти, които проявяват..

публикувано на 27.11.24 в 12:17