Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот (медиен преглед)

Снимка: Pixabay

Язовир “Студена” е източван през кран за “Стомана Индъстри”, става ясно от доклад на “Софийска вода”, пише от първа страница ТРУД. Новината бе потвърдена и от лидера на АБВ Румен Петков, който съобщи, че уволненият шеф на ВиК-Перник Иван Витанов е “допуснал поне година един от крановете на язовир “Студена”, където водоснабдяването е насочено към промишлената зона, иначе казано, към Стомана-Перник, да не работи”. “Не работи, изпускайки огромни количества вода, които никой не е заплащал”, заяви лидерът Петков. Той настоява виновните за източването на язовир “Студена” – бившите шеф на ВиК, областен управител и кмет на Перник да бъдат дадени на съд. Според Румен Петков твърде странно е и съвпадението на спирането на теча с излизането на “Стомана Индъстри” в едномесечен планов ремонт. Доклад на “Софийска вода” за периода 25-28 ноември 2019 г. показва, че 290 литра в секунда вода от язовир “Студена” са отивали към “Стомана Индъстри”. При наложен режим на водата. Не е ясно какво количество и колко време е доставяно на предприятието преди кризата. Публична тайна в Перник се оказа това, че “Стомана” ползва безплатна вода от язовира.     

Места за 15 000 деца трябва да се намерят в детските градини, ако, както беше обявено, от догодина предучилищното образование стане задължително и за 4-годишните, пише ТРУД. Това сочат разчетите на Министерството на образованието и науката (МОН). Обхванатите в момента в предучилищни групи (тоест 5- и 6-годишните) са 78-79% от хлапетата, а България трябва да достигне 95% включени в образованието деца от 4 до 7 г. С включването на 4-годишните ще трябва да влязат още около 15 хил. деца, но от МОН очакват реално те да са между 8 хил. и 10 хил., обясни просветният министър Красимир Вълчев. По отношение на обезпечаването на местата за тях, в момента експертите нищят нужните промени в нормативната база. Вероятно ще се стигне до двугодишен гратисен период, в който общините ще решават дали да се включат в мярката, както се случи при обхващането на 5-годишните в системата на образованието.

Инсулт покосява средно по 153 души на ден у нас, показват данните на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), цитирани от ТРУД. От началото на тази година до края на септември инсулт са прекарали 41 825 души. От тях са починали 4043 души, а едва 838 души са получили лечение с фибринолиза. Според справката на НЦОЗА хората над 55 години са най-често страдат от заболяването. Жените стават по-често жертва на инсулт, в сравнение с мъжете. От началото на годината до края на септември 20 491 жени са били покосени от коварното заболяване, броят на мъжете е 18 130, показват още данните. За деветте месеца на година малко над 80 души под 35 години са били поразени от заболяването. Най-голям брой хоспитализации има през януари, февруари и март, те са 14 827. През юли, август и септември хоспитализациите по повод мозъчно съдови инциденти намаляват с близо 500 души.

Тировете с нисък емисионен клас ще плащат 74.80 лева за разстоянието от София до Бургас, е темата на МОНИТОР. Наполовина по-малко ще струват 340-те км до морския град с новите пътни такси на превозвачите, ако ползват високоекологична категория превозни средства. Сметките са според приетата от правителството вчера тарифа на таксуване.Товарните автомобили с тегло между 3,5 т и 12 т ще плащат една и съща такса за трите категории пътища но тя ще зависи от емисионния им клас. Тези с най-високите екокласове Евро V, Евро VI или EEV ще плащат по 4 ст. на километър. За тези с емисионен клас Евро III или Евро IV тарифата ще е 5 ст. на километър, а за тези с най-ниската екокатегория - клас Евро 0, I или II - 7 ст. на километър. Целта е да се поощрява модернизирането на автопарка, за да се пази и околната среда.

Дрехи, обувки, чорапи, чаршафи, играчки и всякакви пластмасови изделия - внос от Китай, поскъпват от Нова година. Причината е, че минималните стойности, по които се обмитяват тези стоки при внос у нас, значително се завишават, информира СЕГА.  България вече трябва да прилага т.нар. "справедливи цени" за рискови стоки от "трети страни", валидни за всички членки от ЕС. Тези стойности се определят всеки месец чрез COMEXT - непрекъснато актуализираща се база данни на Евростат, според произхода и крайната дестинация. Като рискови стоки се квалифицират текстил и текстилни изделия, както и изделия от пластмаса. На практика това обхваща огромен обем артикули, които се търгуват в страната. Масова практика от години е  т.нар. китайско карго, което влиза на територията на страната ни, да се декларира пред митниците на смешно ниски цени, от което вносители пестят огромни суми от мита и такси. Вчера депутатите гласуваха промени в Закона за митниците, които затягат условията при внос на въпросните рискови стоки от страни извън ЕС. Законовата поправка се появи по обичайния вече порочен прийом на управляващите - в преходните и заключителни разпоредби на друг закон - ДОПК, при второто му четене в бюджетната комисия. 

Поне 2 - 3 пъти скачат цените на живите елхички в саксии от разсадника до сергията, пише МОНИТОР. Неголяма елха в саксия от мястото на производството може да се купи за 3 до 10 лв., а на дребно цената й в повечето случаи е над двайсетачка.По данни на земеделското министерство, предоставени на „Монитор“, продажната цена с ДДС на коледните елхи варира от държавните разсадници в диапазон от 3 лв. до 30 лв. в зависимост от дървесния вид, състоянието и височината на дръвчетата и в зависимост дали са отсечени или контейнерни. Най-големите и представителни екземпляри може да достигнат и до 45 лева, сочат справките на ведомството. През тази година преобладаващите дървесни видове, които се предлагат, са черен и бял бор, смърч, сребрист смърч, ела, зелена дугласка.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общините искат година отсрочка за новия модел за такса "Битови отпадъци"

Общините нямат готовност и финансова обезпеченост да преминат към новия модел за определяне и събиране на таксата "Битови отпадъци", който трябва да се прилага от 1 януари следващата година.  Проблемът е бил обсъждан на вчерашното заседание на Управителния съвет на Националното сдружение на общините (НСОРБ) , съобщи председателят на общинския..

публикувано на 12.07.24 в 17:12

В "Междублокови странства" на столичния кв. "Кюлуците"

На неконвенционална аудиоразходка канят столичани и гости от „Девет слона” и сдружение „Съпромат“ тази вечер (19 ч.) в кв. "Кюлуците" с начален пункт градинката на ул. „Панайот Волов“ 13А. По време на разходката ще се наместват намерени обекти и въображаеми разкази на междублоковите странства, които отварят прозорци към миналото и бъдещето на..

публикувано на 12.07.24 в 13:33

Кои са най-желаните специалности в Софийския университет

И тази година специалност " Право " е най-желаната сред кандидатите за прием в Софийския университет "Св. Климент Охридски", следвана от " Психология " на второ място и от " Международни отношения " - на трето. Това показва първото класиране на кандидат-студентите, което излезе вчера. Над 10 300 са кандидатите, подали документи за прием в най-старото..

публикувано на 12.07.24 в 11:10

Кога се репатрират принудително недвижещи се автомобили

Излезли от употреба моторни превозни средства (ИУМПС) могат да се съхраняват в частни имоти, а когато те са на общински площи - трябва или да се преместят, или да се предадат за рециклиране, обясняват от Столичния инспекторат.  Стикерът на ИУМПС, разположени на публично-общински терени, предупреждава собствениците в рамките на 3 месеца да извършат..

публикувано на 11.07.24 в 20:23

СОС назначи 26 "анонимни лица" да управляват 6 общински дружества

С гласовете на ГЕРБ – СДС, БСП, "Има такъв народ", ВМРО и на изключените общински съветници от "Възраждане" от длъжност бяха отстранени съветите на директорите на шест важни за София общински дружества като "Метрополитен София", "Топлофикация София" и "Центъра за градска мобилност".  Инж. Стоян Братоев остава в Съвета на директорите на..

публикувано на 11.07.24 в 17:35
 Пред сградата на Столична община се провежда протест срещу спирането на възстановяването на Мемориала на загиналите войници от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк в парка на Националния дворец на културата, 11 юли 2024 г.

Протест заради проекта за Войнишкия паметник

Въпреки отмененото решение, протестиращи се събраха пред сградата на Столичния общински съвет заради решението на кмета Васил Терзиев да се спре проектът за възстановяване на Мемориала от Софийската желязна дивизия. Протестът се организира от граждани и е подкрепен от ВМРО. Те посочиха, че решението на Терзиев може да е оттеглено, но не било..

публикувано на 11.07.24 в 11:05
Досега йеромонах Йоан беше игумен на Руенския манастир

Йеромонах Йоан става протосингел на Софийската св. митрополия по искане на патриарх Даниил

Игуменът на Руенския манастир "Св. Иван Рилски" йеромонах Йоан е назначен за протосингел на Софийската света митрополия. Това става по личната молба на Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил на заседанието на  Светия Синод на Българската православна църква. На заседанието е решено за назначаването за първи викарен епископ на..

публикувано на 10.07.24 в 18:37