Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот (медиен преглед)

Поне по двама бягат месечно от големите лечебни заведения, за да не плащат лечението си, тъй като са без здравни осигуровки. Това установи проверка на МОНИТОР. Най-голямата спешна болница в страната - „Пирогов“, е похарчила през 2019 г. за хора, лишени от здравноосигурителни права, 440 400 лева. Там са се лекували 435 такива пациенти. Само година по-рано, през 2018 г., те са били 350 души, показват разчетите. Миналата година 131 болни са избягали преждевременно от „Пирогов“ някои от тях дори с абокатите, уточни говорителят на спешната болница Мария Пойразова. Болницата е успяла да възстанови сумите за лечението на 103-ма социално слаби, за които здравните грижи поема държавата по смисъла на 17-то постановление на Министерския съвет. Средствата се изплащат чрез Агенцията за социално подпомагане, тъй като там проверяват дали подадените от тях декларации за социално положение отговаря на критериите за бедност – да нямат никаква собственост.

12 978 българи с увреждания са останали без личен асистент от началото на тази година, от тях 4977 са в напреднала възраст - над 65 г. Това съобщи социалното министерство, след като по-рано днес омбудсманът Диана Ковачева би тревога за хиляди безпомощни хора, оставени без подкрепа в резултат за законите, приети по времето на бившия социален министър Бисер Петков, съобщава СЕГА. "В момента се търсят възможности за осигуряване на грижа за нуждаещи се от асистентска подкрепа. Един от вариантите е и разработване на национална програма за предоставяне на грижи в домашна среда", съобщават от социалното ведомство. От миналото лято е известно, че Нова година ще донесе нови проблеми на хиляди българи с увреждания. Законът за личната помощ - напук на името си - оставя без помощ големи групи от хора, които имат нужда от нея. По него от миналата есен се отпускат лични и социални асистенти на хората с увреждания. Това вече трябва да става след индивидуална оценка на потребностите. 

Реимунизацията за туберкулоза (БЦЖ ваксина) и проба манту за 11-годишните отпадат от имунизационния календар на България. Намалява се и приемът на пневмококовата ваксина за деца до 6-месечна възраст от 3 на 2 дози, информира МОНИТОР. При децата на 12-годишна възраст се въвежда реимунизация и срещу коклюш към реимунизацията срещу тетанус и дифтерия. "Промените се налагат, защото и животът се променя. Според това какъв опит се трупа у нас и навън и как се променя заболеваемостта ние се опитваме да го направим такъв, че да е най-ефективен", обясни националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

Търговците на едро на лекарства няма да имат право да притежават аптеки. “Лице, получило разрешение за търговия на едро с лекарствени продукти, не може да бъде притежател на разрешение за търговия на дребно с лекарствени продукти в аптека”, информира ТРУД. Това е записано в проекта за изменение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, който е внесен от Министерски съвет за разглеждане в Народното събрание. Целта е осигуряване на конкурентна среда между участниците на пазара за медикаменти. Според Българския фармацевтичен съюз в момента едни и същи фирми произвеждат, търгуват на едро и притежават вериги от аптеки. Това изкривява пазара (виж интервюто с шефа на фармацевтичния съюз проф. Илко Гетов). До 6 месеца след приемане на промените, засегнатите от тях трябва да решат кой от двата бизнеса ще си запазят – аптеките или търговията на едро с лекарства.

Българските власти са разширили значително периметъра, в който търсят внос на евтина работна ръка, пише СЕГА. Към молдовците и украинците скоро може да се присъединят граждани на Таджикистан, Узбекистан, Киргизката република, даже Монголия. Това става ясно от отговор на парламентарен въпрос на социалния министър Деница Сачева. Преговорите за трудова миграция на хора от трети страни са представени като мярка за социална и демографска политика и търсене на резерви за пазара на труда. България има сключени спогодби за трудова миграция с Армения, Молдова и Грузия, преговаря и с Украйна и Беларус, съобщава на депутатите министър Сачева. Иницииран е също така "процес за установяване на взаимен интерес за сключване на спогодби с трети държави от региона на Централна Азия". Сред тези държави са изброени Азербайджан, Казахстан, Киргизката република, Монголия, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан. Всъщност с Киргизката република, Азербайджан и Узбекистан в последните работни дни на миналата година правителството е одобрило проекти на спогодби за регулиране на трудовата миграция.

С между 16 ст. и 80 ст. вместо с 1,30 лв. ще поскъпне автобусният билет за пътя от София до Варна след влизане в сила на новите тол такси, които бяха пуснати за обществено обсъждане. Това показват сметките за найекологичните автобуси, които се движат между двата града, пише ТРУД. Двойно по-ниски тол такси бяха договорени на среща между премиера Бойко Борисов и превозвачите. Ще бъдат намалени наполовина и платените пътища – от близо 6000 на 3100 км, като от обхвата на тол системата отпадат третокласните и много второкласни шосета. Тол такса от около 8 лв. ще плащат за пътя между София и Варна собствениците на най-екологични автобуси – 2 ст. за преминаване на всеки от 400-те платени км между двата града. При пълен автобус с 50 пътника оскъпяването би трябвало да е 16 ст. на билет, но тъй като курсовете не винаги са с максимален брой пътници се очаква билетът да поскъпне с 32-40 ст., обясниха за “Труд” представители на превозвачите. Двойно ще бъде оскъпяването за по-старите автобуси, които ще плащат по 4 ст. за км – до 80 ст. за билет.

Увеличението на часовете за кормуване от 31 на 42 е отменено и до края на месеца ще стартира нова работна група, която да обсъди какви да бъдат промените в обучението на кандидат-шофьорите, пише МОНИТОР. Това стана ясно след среща на министрите на транспорта и на образованието Росен Желязков и Красимир Вълчев с представители на протестиращите автоинструктори, които блокираха центъра на столицата за 4 часа. Те излязоха на жълтите павета заради заповедта на просветния министър, която разрешава увеличението на часовете и въвеждането на GPS-система за контрол на учебните коли. След срещата изпълнителният директор на ИА „Автомобилна администрация“ Бойко Рановски обясни, че заповедта ще влезе в сила, когато се промени наредба 37 на транспортното министерство, която регламентира обучението. „Такава наредба не е подготвяна и няма да бъде, докато работната група не се произнесе и не даде своите предложения.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София стикират за преместване по близо 600 МПС на месец

1755 моторни превозни средства са стикирани на територията на Столичната община, които отговарят на критериите за излязло от употреба МПС, отчитат от Столичния инспекторат за първите три месеца на 2024 година . За тези автомобили тече 3-месечен предупредителен срок, в който собствениците трябва да предприемат действия по преместването или да..

публикувано на 24.04.24 в 08:11

Нарушено водоснабдяване ще има в ж.к. "Младост" и "Горна баня"

Във връзка с подмяна на спирателен кран на ул. „Свето Преображение“, ж.к. "Младост" 3 и 4 , от Софийска вода предувпреждават, че се налага спиране на водоподаването от 10:00 до 22:00 часа в района на: бул. „Александър Малинов“, ул. „Филип Аврамов“, ул. „Акад. Румен Цанев“ и ул. „д-р Атанас Москов“. При продължителност на..

публикувано на 24.04.24 в 07:59
 Д-р Александър Златанов

Коклюш и в Перник – 15-годишно момче, което учи в София

Първи случай на коклюш е регистриран в Перник. С магарешка кашлица е диагностицирано 15-годишно момиче, което учи в София . Диагнозата е установена по лабораторен път. Заразеното дете е било имунизирано. То се лекува в домашни условия. "Детето е под карантина. Близките са уведомени и спазват режим. Уведомили сме класа и училището, софийската РЗИ, за..

публикувано на 23.04.24 в 14:53

Заради нощно миене на "Симеоновско шосе" въвеждат промени в движението

Във връзка с миене на пътното платно, тротоарите и спирките на бул. „Симеоновско шосе“ в участъка от "Софийски околовръстен път" (СОП) до бул. „Д-р Г. М. Димитров“ се въвежда промяна в организацията на движение, съобщават от Столичния инспекторат. От 00:30 часа до 04:30 часа на 25.04.2024 г. се забранява влизането на пътни превозни средства първо..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Комисията по отбрана обсъжда договора за първите 8 изтребители F-16

Очаква се тази седмица парламентът да одобри увеличението на военните заплати от догодина,  средно с 30%. Така военните ще вземат колкото и тези в МВР, стана ясно от дебатите на първо четене. Служебният министър на отбраната Атанас Запрянов посочи, че законовото обвързване на нивата на най-ниското възнаграждение към средната работна заплата ще..

публикувано на 23.04.24 в 11:54

26-годишен е в тежко състояние след среднощната каскада на Околовръстното

26-годишен мъж е пострадал тежко при среднощната катастрофа на Околовръстното в София, за която БНР съобщи по-рано. Той е бил зад волана на катастрофиралия автомобил и е получил черепно-мозъчна травма, както и травма на крака.  Сигналът за инцидента е получен в 00:52 часа тази нощ, съобщиха за БНР от Центъра за спешна помощ в столицата.  10..

публикувано на 23.04.24 в 11:07

Тежко ПТП на Околовръстното – кола се заби в багер

Шофьор е тежко ранен при кошмарна катастрофа, станали призори на столичния Окововръстен път, преди изхода към бул. "България", съобщават очевидци на ПТП-то във Facebook групата "Катастрофи в София". По сведения на други водачи, станали свидетели на инцидента, колата е профучала с изключително висока скорост, твърдят че се е движила с 200 км/ч...

публикувано на 23.04.24 в 08:11