Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джералдин Чаплин е специален гост на 24-ия София Филм Фест

Джералдин Чаплин ще бъде  специален гост на 24-тия София Филм Фест и ще получи Наградата на София на Столичната община за приноса си към киноизкуството. На 20 март в зала 1 на НДК актрисата ще представи копродукцията с българско участие „Босият император“, съобщи директорът на международния София Филм Фест Стефан Китанов.

“Специален гост на фестивала ще бъде великата Джералдин Чаплин. Тя ще представи филма “Босият император”, който е копродукция Белгия, Холандия, Хърватия и България. В този филм тя, подобно на легендарния си баща Чарли Чаплин, изпълнява две противоположни роли, както Чаплин във “Великия диктатор” е изпълнил две изключително противоположни роли”, коментира Стефан Китанов.

Специални гости на фестивала ще бъдат режисьорите Горан Паскалевич и Милчо Манчевски. Паскалевич ще представи лично „Въпреки мъглата“, а Манчевски – „Върба“.

Официалното откриване на 24-тия СФФ е на 12 март в зала 1 на НДК с премиерата на филма на режисьора Александър Косев - „Петя на моята Петя”. Сценаристи са Нели Димитрова и Валентина Ангелова, които повдигат завесата на миналото, за да представят на съвременните млади хора Петя Дубарова и нейния талант.

На церемонията по откриване на кинофорума Наградата на София ще получи художникът, аниматор и режисьор Анри Кулев, а българското кино и представянето на най-новите български филми ще бъдат сред основните акценти в програмата.

“Почти ще стигнем абсолютния рекорд в новата история на българското кино. Българските филми ще бъдат над 20, което е невероятно, не съм си представял, че може да се случи такова нещо. 8 от тях ще имат премиера. Някои ще имат световна премиера и това е филмът, с който откриваме - „Петя на моята Петя” на Александър Косев”, допълни Стефан Китанов. 

Дигитално възстановената трета серия на „Мера според мера“ ще има премиера на фестивала. По време на кино форума Георги Дюлгеров ще представи и своята книга „Биография на моите филми“.

Сред важните филми в програмата на фестивала са творбите, отличени на големите световни фестивали, каквито са „Паразит” на Понг Джун Хо („Златна палма“ – Кан, „Златен Глобус“ за чуждоезичен филм, 6 номинации за „Оскар“, включително за Най-добър филм), „Предателят” на Марко Белокио (с номинация за „Златна Палма“ и три номинации на Европейските филмови награди), „Мартин Идън“ на Пиетро Марчело (награда за най-добър актьор от Венеция 2019 за Лука Маринели), „За безкрайността“ на Рой Андершон („Сребърен лъв“ за режисура – Венеция 2019), „Тяло Христово“ на Ян Комаса (номиниран за международен „Оскар“, с две награди от „Венециански дни“ 2019), „Върлината“ на Кантемир Балагов (с наградата на ФИПРЕССИ в „Особен поглед“- Кан 2019, в краткия списък за номинациите за международен Оскар).

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..

публикувано на 31.01.25 в 15:22
Отломки от разбилия се самолет

Недостатъчно служители в контролната кула преди авиокатастрофата над Вашингтон

Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..

публикувано на 31.01.25 в 15:08