Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненският театър гостува на 4 софийски сцени с нови и най-добри постановки

| обновено на 07.02.20 в 12:05
В постановката на проф. Пламен Марков - „Отело“, ще видим Симеон Лютаков, Пенко Господинов, Полина Недкова
Снимка: dramavarna.com


И този февруари Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" представя в София най-добрите си постановки.

Гастролът 2020-а включва „Сън“ от Магда Борисова (за малки и големи, на 8 февруари от 11.00 и 16.00 ч, Театър „Театро“), комична пиеса „Двубой“ от Иван Вазов (9 февруари от 19.00 ч, Младежки театър „Николай Бинев“) и „Само за жени“ от Дарио Фо (10 февруари от 19.00 ч, Театър „Българска армия“).

Режисьор на първите две постановки е Стоян Радев, на третата е Костадин Бандутов, а художничката Даниела Николчова е автор и на трите театрални визии.

Стоян Радев e познат на публиката не само от театралната сцена, но и с ролите си във филми като „Дяволското гърло“, „Под прикритие“, „Дзифт“, „Събирач на трупове“, „Седем часа разлика“. Спектакълът „Двубой“ пренася публиката в комичната история на двама съперници от софийския хайлайф, влюбени в една и съща жена. На сцената се разразява истинска словесна битка. В ролите на двамата съперници са младите актьори Станислав Кондов и Ненчо Костов (познат от „Дебелянов и ангелите“, и „Облог“), а дамата на техните въжделения е пресъздадена от Цветина Петрова.

Фен съм на българската класика, дори и да осъзнаваме нейните несъвършенства - призна пред Радио София Стоян Радев. - Вазов нарича „Двубой“ не пиеса, а "глума". Дори известно време се е въздържал да я предложи в театъра. Всъщност пиесата е издадена чак след смъртта на автора. А тя е очарователна със своята лекота и непретенциозност.

„Сън“ пък е пиеса спечелила, конкурс на Варненския театър преди няколко години, допълни Радев. Това е "семейно представление" - за деца от 7 до 107, "задължително за възрастни и препоръчително за деца".

Чуйте разговора на Катя Василева със Стоян Радев.

Подбираме най-новите и най-стойностните заглавия – обясни пред Радио София Веселина Михалкова - артистичен директор на театъра на морската ни столица, а същевременно и част от състава на три от постановките. С нея разговаря Лили Големинова.

Тя не пропусна да отбележи още една дата - 9 март, когато в НТ „Иван Вазов“ варненската трупа ще представи най-най-новата постановка на проф. Пламен Марков - „Отело“ от Шекспир, която е и част от програмата за 100-годишния юбилей на Варненския драматичен театър през 2021 година.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35