Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Препоръчителни мерки за защита срещу коронавирус

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новият коронавирус COVID-19 (SARS-CoV-2) е глобално предизвикателство, към което трябва да бъде подходено с отговорност. Не само лица, но и компании, институти и организации могат да предприемат мерки за повишаване на защитата срещу вируса и да се подготвят за евентуална пандемия.

Мерки за защита от пренасяна по въздуха инфекция:

Спазвайте дистанция по отношение на заболелите (от един до два метра).

Мийте ръцете си редовно и старателно (най-малко 20 секунди).

Избягвайте прегръдките и ръкостисканията.


Изработете рефлекси за самозащита:

Натискайте бутона за повикване на асансьора с кокалчето, а не с върха на пръста си.

Избягвайте многолюдни места и масови мероприятия. Определете приоритетите си.

По-рядко докосвайте собственото си лице и лицата на вашите приятели и роднини.

Особено важно: не пипайте с пръсти лигавиците на устата, очите и носа.

Носете ръкавици, ако е необходимо. Сменяйте ги или ги мийте всеки ден.

Кихайте не в шепата, а в сгъвката на лакътя.

Незабавно изхвърляйте използваните еднократни носни кърпички.

Респираторните маски осигуряват недостатъчна защита на здравите хора. Поради дишането маските се овлажняват, така че след 20 минути защитата им престава да действа. Препоръчва се използването на медицински маски.

Коронавирусите се предават по въздушно-капков път. Разпространението на вируса се случва в гърлото. Оттам вирусът може по-бързо, отколкото от белия дроб, отново да намери изход от организма - например чрез кихане, кашляне или издухване на носа. По този начин вирусът COVID-19 отново може да се появи на повърхности, от които след това може да навлезе в организма на друг човек чрез контактно заразяване или чрез ръце.

Подготовка при възникване на пандемия

В случай на вълна от инфекции могат да възникнат прекъсвания в доставките на продукти в магазините.

Опитайте се да се запасите с всичко необходимо, така че в екстремна ситуация да прекарате няколко седмици, без да излизате от дома.

В случай на необходимост, трябва да разполагате с едномесечен запас от важни лекарства, отпускани по лекарска рецепта.

Запасете се с дълготрайни хранителни продукти.

Помислете предварително как можете да защитите приятелите и близките си от инфекция. Възрастните хора и хората с отслабен имунитет особено се нуждаят от вашата помощ.

Предварително организирайте възможности за грижа за болни деца.

Вземете мерки, за да можете да се грижите за болни членове на семейството, без заплаха да се заразите от тях.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на Самоков Ангел Джоргов

Кметът на Самоков Ангел Джоргов: Няма бедстващи хора на територията на общината

Няма бедстващи хора на територията на община Самоков, независимо че едно от селата вече трети ден е без ток и други 4 в момента са без електрозахранване. Това каза за БНР кметът на Самоков Ангел Джоргов:  "С изключение на електроподаването, което наистина е голям проблем, останалите неща като почистване на улиците, сметосъбиране, нещата са нормални. Към..

публикувано на 27.12.24 в 19:35

Няколко села в Кюстендилско са без ток

Тежка техника пробива 6-километровия път между кюстендилските села Ломница и Гурбановци, откъснати при снеговалежа в сряда. В Гурбановци живее само един жител, който работи в Кюстендил, наложило му се да се придвижва пеша.  Утре ще започне пробиване и почистване на пътя към с.Церовица - около 1 километър, до жп гарата при много трудно трасе, каза за..

публикувано на 27.12.24 в 16:11

Около 90 населени места в Западна България или части от тях все още са без ток

От сутринта около 90 населени места в Западна България или части от тях са без електрозахранване. Заради сложната обстановка някои от селищата са без ток вече три денонощия. Близо 30 аварийни екипа са пренасочени към най-тежко засегнатите райони, каза Ралица Николова от дружеството "Електрохолд": Трети ден без ток са десетки села в Габровско..

публикувано на 27.12.24 в 14:33

Пиротехника на открито в София е позволена само 8 часа по Нова година

В София и тази година няма да има фойерверки и заря в Новогодишната нощ . Вместо това светлинно шоу ще радва столичани и гости на града като част от програмата на новогодишния концерт на площад „Княз Александър I“, организиран от Столична община. От администрацията призоват столичани да се въздържат от използване на пиротехнически изделия..

публикувано на 27.12.24 в 12:38

През 2024 г. в 6-те обредни дома на София са сключени 170 по-малко бракове отколкото лани

През 2024 г., до коледните празници, двойки в София са сключили 5220 брака - със 170 по-малко от миналата година. До края на годината има планирани още 31 сватби, уточнява БТА. За сравнение през 2023 г. сключените бракове в София са 5753, от които 4262 са били на територията на Столичната община. Останалите са се състояли в чужбина и..

публикувано на 27.12.24 в 08:16
Свети Стефан

Почитаме Свети Стефан

На третия ден на Рождество Христово, 27 декември, Православната ни църква почита паметта на свети Стефан. Името му означава "венец" , "корона" и произлиза от гръцки "στέφανος" (stéphanos). То символизира победа и чест, присъщи за Христовия следовник, увенчан с венеца на мъченичество. Ликът му се изобразява на лявата врата на иконостаса.  Свети Стефан..

публикувано на 27.12.24 в 07:54
Снимки: Виктория Петрова

Първата православна детска градина e в "Орландовци"

Преди 13 години в столичния квартал "Орландовци" , в който населението на града е смесено – живеят както българи, така и роми, християни от кварталната енория създават със собствени средства и усилия Първата православна детска градина. Управителката на детската градина Калина Спасова разказа, че детската градина е създадена с много..

публикувано на 26.12.24 в 19:45