Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот (медиен преглед)

До 500 лв. за първо дете в София, 1900 лв. за трето, извежда в заглавие МОНИТОР. Това предвижда програма за отпускане на еднократна финансова помощ за насърчаване на раждаемостта и отглеждането на деца, внесена за обществено обсъждане в Столичния общински съвет (СОС) от групата на „Патриоти за София“. Помощта е обвързана с образованието на родителите. Вносителите предлагат да се стимулират родителите със средно и висше образование – бакалавър и магистър. За първо дете на хората със средно образование се предвиждат финансов стимул от 400 лв., за второ 700 лв., а за трето 1500 лв. При висшистите със степен бакалавър еднократната помощ за първо дете да бъде 450 лв., за второ 800 лв., а за трето 1700 лв. Съответно за магистрите помощта е 500 лв., 900 лв. и 1900 лв. Всичко това би струвало на общината по 8,2 млн. лв. годишно.

Основната пенсия ще се намалява с 25% заради втората, предупреждава СЕГА. Първите пенсионери на реформата ще получават с 20% по-ниски пенсии от държавното обществено осигуряване заради отчисленията на осигуровки за втора пенсия, но за следващите поколения този коефициент на редукция ще надхвърли 25%. Това показва актюерски доклад на НОИ Демографските прогнози за България в следващите десетилетия са мрачни. Според Евростат през 2070 г. населението на България ще намалее от 7 млн. души през 2018 г. до 4.8 млн. Едва половината население - 55% при 64.3% сега, ще бъде в трудоспособна възраст (15-64 г.). Ако сега една пета от хората у нас са на възраст 65 и повече години, то през 2070 г. всеки трети българин (31%) ще е в пенсионна възраст. В резултат, коефициентът на възрастова зависимост ще нарасне значително - ако през 2018 г. на всеки българин на възраст 65 и повече години съответстват 3 лица в трудоспособна възраст, то през 2070 г. те ще бъдат по-малко от 2, посочват авторите на доклада. През следващите десетилетия България ще бъде изправена пред сериозни демографски предизвикателства, което неминуемо ще засегне и финансовата устойчивост на държавната пенсионна система, смятат актюерите.

Кой ще плати водата за Перник, пита СЕГА в обширен коментар за водната криза в града и околностите. Перник се размина с вероятността кранчетата на чешмите съвсем да пресъхнат, но проблемите остават. Очертава се градът да е с някакъв режим на водата поне до края на годината, а за промишленото водоснабдяване в момента не се вижда никаква лесна алтернатива. С напредването на строежа на тръбата от Мало Бучино до града, която трябва да свърже водопреносните мрежи на столицата и Перник, все по-тежко надвисва въпросът кой ще плати за всички допълнителни разходи по довеждането на софийската вода. Перничани са категорични, че ако водата поскъпне, спасителната мярка ще се превърне в антимярка. И най-големият лаик би разбрал от сравнителните данни за нивото на язовир "Студена", че Перник е бил в кризисна ситуация още през пролетта на 2019 г. Хидроинженери обясняват, че още през март може да се предвиди каква година се очертава - суха, средна или пълноводна. До май-юни картината обикновено е съвсем ясна. Според справка от публичните данни от МОСВ през май 2019 г. язовир "Студена" е бил на най-ниското си ниво за този месец за последните 10 години. Разчети за предстоящата година обикновено се правят в края на предходната година, като е ясно в кой момент следва да се пристъпи към режим на водата. За Перник този момент е настъпил още през месец май миналата година, обясняват специалистите.

120 лв. седмично за лечение на грип вкъщи, сочи темата на МОНИТОР. Не по-малко от 120 лева излиза лечението на грип, ако човек го кара вкъщи, установи проверка на „Монитор“. 30 лева броим само за теста, с който се установява заразата. Той не е задължителен и затова не се заплаща от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Докторите се ориентират по симптоматиката дали пациентът е с грип или остро респираторно заболяване. Дали той е от тип „А“ или тип „Б“ няма никакво значение, лечението е едно и също, поясни завеждащият детското отделение на Инфекциозната болница в София доц. Атанас Мангъров. Освен теста, ако пациентът е дете и ходи на детска ясла или градина, родителите трябва да броят и 10 лева на педиатър, за да издаде медицинска бележка. Останалите минимум 70-80 лева са за медикаменти, витамини и пробиотици. Ако лекарят прецени, че болният може да развие бактериална инфекция, му предписва и антибиотици, с които сумата удря около 150 лева. В калкулацията не влизат загубите от болнични, които се изплащат месец след като документът бъде получен и обработен в НОИ.

Родители възмутени от мерките срещу COVID -19, четем в ТРУД. Недоволни родители се възмутиха, че част от музеите в София са останали затворени във вчерашния празничен ден и заради това не са успели да преподават на децата си урок за това как да бъдат родолюбци. Сред културните институции, които се лишиха от посетители на Трети март, бяха Националният исторически музей (НИМ) и Военноисторическият музей. Дни преди празника от ръководството на последния съобщиха, че няма да посрещат гости заради мерките срещу коронавируса COVID – 19.

Шегуването с коронавируса помага да не се поддадем на паниката, пише 24 ЧАСА. Рационализиране и подбор на източниците на информация, както и умение да се шегуваме със ситуацията - това са най-добрите стратегии, за да не се поддаваме на паниката от разпространението на коронавируса, коментира психологът доц. Маргарита Бакрачева. В моменти, когато има явления, които застрашават сигурността и здравето, хората започват да търсят различни източници на информация, които да им помогнат да възстановят вътрешния си баланс. Такива ситуации са и благоприятен момент за развиването и популяризирането на различни конспиративни теории, обясни доц. Бакрачева. Хората се опитват да намерят обща рамка, която да им обясни защо се случват нещата, а, от друга страна, е търсенето на мерки какво могат да направят, за да се предпазят. Това е един от пътищата за рационализиране, което може да помогне да избегнем паниката и да не станем нейни жертви, посочи тя. Съветът й е да подбираме източниците на информация и да не се ограничаваме само до негативните.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Православната църква почита света Марина

На 17 юли православната църква почита света Марина. На днешния ден празнуват Марина, Марин, Маринела и техните производни. Света Марина живяла през 3 век в древния град Антиохия, разположен в днешна Турция. Марина искала да приеме християнството чрез акта на Светото кръщение, но нямало свещеник, който да извърши тайнството. Тя е измъчвана и..

публикувано на 17.07.24 в 08:57

12% ръст на чуждите туристи в София от началото на годината

С 12% са се увеличили пристигналите туристи в София, съобщиха от Министерството на туризма. Регистрираните нощувки за първите шест месеца на годината са малко над 1,3 млн., което е с 10% увеличение спрямо същия период на миналата година, а туристите са близо 580 000, добавят от Столичната община. Най-много туристи пристигат в София от Италия,..

публикувано на 16.07.24 в 14:21

Служители от Агенцията за социално подпомагане на протест за по-високи заплати

Протест на служители от Агенцията за социално подпомагане бе организиран пред сградата на Министерството на труда и социалната политика. Основното искане е за увеличение на заплатите. Това е поредната протестна акция на социалните работници с искане за по-достойно заплащане. Те избраха обедната си почивка, за да излязат на едночасов митинг...

публикувано на 16.07.24 в 12:44
Агенцията за социално подпомагане

Служители от Агенцията за социално подпомагане излизат на протест

Работници и служители от Агенцията за социално подпомагане излизат на протестен митинг пред сградата на Министерството на труда и социалната политика в 12 часа. Организатор е Синдикатът на административните служители „Подкрепа“ за незабавно увеличение на заплатите. Председателят на Синдиката Кремена Атанасова припомни, че по време на последното..

публикувано на 16.07.24 в 08:00

Състави от целия свят на 28-ия Международен фолклорен фестивал "Витоша"

От 15 до 20 юли се провежда 28-ото издание на Международния фолклорен фестивал "Витоша". Съставите, които ще представят своите фолклорни традиции, са от Казахстан, Мексико, Боливия, Северна Македония, Италия, Грузия, Молдова, Индия, както и от България. "Международният фолклорен фестивал "Витоша" е една от емблемите на Столична община, защото той..

публикувано на 15.07.24 в 13:55
Съдебна палата

СГС издаде Европейска заповед за арест на Николай Николов - Паскал

Софийският градски съд разреши да бъде издадена европейска заповед за арест за Николай Николов, по прякор Паскал.  Той е със задочно обвинение за участие в престъпна група за контрабанда, пране пари, подкуп и длъжностни престъпления заедно бившата директорка на Митниците Петя Банкова, бившия главен секретар на МВР Живко Коцев и хасковските..

публикувано на 15.07.24 в 12:14

Фестивалът "София Моно" в парка на Военната академия "Георги С. Раковски"

От 17 до 27 юли,  в парка на Военната академия "Георги С. Раковски" ще се проведе фестивала "София Моно".  Жителите и гостите на столицата ще могат да се насладят на летни театрални вечери. Спектаклите в програмата, изградени върху литературни творби, ще се играят на открита сцена. Спектакълът по текстове на Чудомир "Нашенец“ ще открие фестивала...

публикувано на 15.07.24 в 10:48