Как се справяме психически в кризата с коронавирус? Имаме ли в действителност симптоми или изпадаме в паника, как можем да запазим самообладание и към кого можем да се обърнем? Това са въпроси, които всички си задаваме, когато се намираме в трудна ситуация като настоящата. За радост в София екип за оказване на психо-социална подкрепа след критично събитие предоставя възможност всеки да получи безплатна консултация със специалист, да сподели страховете си и да разчита на психологична помощ.
Използва се комплексен психологически подход, насочен към хора, преживяващи остър емоционален дистрес при критично събитие - природни бедствия, производствени аварии, катастрофи, терористични актове и др.
„86% от хората, преживели критично събитие, изпитват негативни когнитивни, физически и емоционални симптоми до 24 ч. след случилото се. 22 на сто продължават да изпитват тези симптоми в продължение на 6 месеца до 1 година. 4% развиват психични, соматични заболявания или зависимости. Психо-социална подкрепа е активна краткосрочна помощ и и не заменя психотерапията“ – казват от кризисния екип.
Част от участниците в него членуват в секцията по кризисна интервенция към Дружеството на психолозите, поясни психологът Владимир Димитров. Те са създали специална фейсбук страница.
Терапията по време на криза може да понижи влиянието на острия стрес след събитието. Оказва благотворно влияние върху физическото и психическото здраве, предотвратява развитието на различни заболявания и помага на нуждаещия се да си върне нормалния начин на живот.
Как да се справим в ситуацията по време на пандемията от коронавирус - чуйте от Владимир Димитров.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..