Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Covid-19 и възможностите за бизнес нишите, които създава

Снимка: Pixabay
На фона на поголовната рецесия в икономиката в повечето сектори, някои браншове процъфтяват, заради противоепидемичните мерки и нуждата да се изолираме. Една от нишите, които почувстваха особено силен тласък, е онлайн търговията на бързооборотни стоки и хранителни продукти.

От удобството на тази услуга се възползват най-често майки с деца и възрастни хора, за които придвижването и носенето на тежки торби с покупки е затруднение. В момента много хора прибягват към този начин на пазаруване, за да избегнат тълпите в магазините и риска от зараза.

Красимир Малинов е собственик на първия онлайн супермаркет в София, започнал да работи още преди 9 години с един доставчик. В момента поръчките в сайта са се увеличили над 7 пъти, споделя той, заради което включително се е наложило да назначат нов персонал, който планират да запазят и след края на извънредното положение.

“След 13 март, когато обявиха извънредното положение, посещенията на сайта ни скочиха многократно. До този момент бяха около 500-600 посещения дневно, стигнаха до 3500 на ден. Наложи се да спрем за известно време достъпа до сайта, докато обработим тези поръчки, постъпили за няколко часа и от тогава до днес отваряме всеки ден онлайн магазина  за около 1 час, през което време постъпват толкова поръчки, колкото можем да закараме за един ден.

През последните няколко дни, откакто се затопли времето, интересът към поръчките онлайн намаля, явно хората вече излизат доста навън и си пазаруват”, казва Красимир Малинов.

Още за това как се отразява кризисната ситуация върху тази бизнес ниша, чуйте от разговора на Антония Руменова с Красимир Малинов в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40

Принципът "замърсителят плаща" в София минава през критерия "брой членове на домакинство"

Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..

публикувано на 07.02.25 в 17:27

Инспекторите по труда са извършили 8520 проверки за нарушения на трудовото законодателство

През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време.  От..

публикувано на 07.02.25 в 16:59
Екипът е обиколил села в Община Омуртаг

Журналисти по стъпките на безводието

Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..

публикувано на 07.02.25 в 16:36

В Ротердам се провежда 54-ото издание на Международния филмов фестивал

В Ротердам е в разгара си 54-ото издание на Международния филмов фестивал.  Той бе открит с филма “Фабула“ на режисьора Майкъл Тенхорн. Цели 14 филма фигурират в официалната “Тигър селекция“ на фестивала тази година, сред които има и българско участие. Това е първият фестивал в Нидерландия, основан през 1972 година, който се утвърждава като..

публикувано на 07.02.25 в 16:03

Започва 10-то издание на фестивала за документално кино Master of Art

Тази вечер започва Десетото издание на фестивала за документално кино Master of Art с прожекция на филм за Франк Синатра и песента му “My Way”. Захванах се с този фестивал, защото ми е страст да споделям изкуство с повече хора. Така 10 години споделяме изкуство, емоции, красота, пътуване във времето. Това е нашият начин да променяме живота към..

публикувано на 07.02.25 в 15:17
Не са връстници, но са съмишленици

Остри реакции след плана на Тръмп за Газа, съкращенията на федерално ниво удрят по частния сектор

Тази седмица изказване на американския президент Доналд Тръмп за Газа породи остри реакции по света. При визитата на израелския премиер във Вашингтон Тръмп заяви, че Щатите ще поемат контрола върху палестинския анклав. Критиките не повлияха на Тръмп и той повтори това намерение. На пресконференцията с Нетаняху Тръмп предложи палестинците да..

публикувано на 07.02.25 в 15:15