Извънредното положение и изолацията се отразяват различно на всеки един от нас. Някои хора възприемат положението като възможност да свършат повече работа, да захванат ново хоби, да влязат във форма или да обърнат повече внимание на близките си. Други обаче се чувстват леко депресирани и тотално губят мотивацията си за пълноценно ежедневие.
„Мотивацията не е обвързана само с физическата активност, но и с емоционалното състояние. Хубаво е в подобни периоди, когато имаме повече време за размисъл и искаме да поддържаме енергичност, да си поставяме нови цели и в същото време да си припомняме какво сме постигнали досега в живота си. Всеки човек има значителни постижения, в момента е добре да се движим в посока изпълнение на новите си цели." - казва Васил Тепеделенев, фитнес инструктор, човек занимаващ се с бойни изкуства, здравословно хранене, корекция на теглото и финанси.
Ако сега сте се запътили към здравословния начин на живот и имате желание да тренирате, трябва да се уверите, че го осъществявате по правилен начин.
„Ентусиазмът е полезен, но някои хора започват да тренират твърде интензивно всеки ден, което води до отказ от спорта след кратък период от време. Също така рискът от травми се повишава, а ефективността намалява, ако не знаят как правилно да изпълнят упражненията. Препоръчвам да започнете с малки натоварвания 15-20 минути и постепенно да се увеличава интензитета и времето. Следете онлайн за правилно изпълнението на упражненията или се свържете с инструктор. Запишете се на видео и проследявайте дали се натоварва мускулната група, за която работите." - коментира още Тепеделенев
Хранителният режим също трябва да се промени, когато движението е ограничено в ежедневието.
„По-малки порции с повече белтъчини, които ще ни оставят с чувство за ситост без да надвишават дневния ни прием на калории. Това не означава да не приемаме въглехидрати, всички макронутриенти трябва да присъстват в менюто ни." - съветва още инструкторът.
Кои са най-честите грешки при тренировка, как да преборим мускулната треска и как да балансираме физиката и психиката си – чуйте в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..