Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кино „Влайкова” търпеливо чака отново да отвори врати

Кина, театри и музеи – първи затвориха и последни ще отварят врати за посетители

Снимка: БГНЕС

На улица „Иван Асен II” в София в условия на извънредно положение живее най-старият действащ киносалон в България – кино „Влайкова”. Заработил преди близо 100 години, киносалонът носи името на своята създателка – Мария Влайкова.

Със собствени средства, на собствен терен, през 1925 г. започва строежът на киносалона. Идеята ѝ е това да бъде един кинематограф за театрални, филмови, музикални и други културни мероприятия. Нейната идея е киното да остане за бъдещото читалище на квартала, което се създава същата година. През 1949 г. читалището започва да се помещава под покрива на кино „Влайкова” и от тогава заработват заедно, а читалището започва да стопанисва киното”, обяснява пред БГНЕС секретарят на читалище „Антон Страшимиров” Цветелина Сярова.

За съжаление Мария Влайкова умира през месец декември 1926 г. и така и не успява да се порадва на успехите на киносалона, за чието създаване е направила толкова много.

Днес в кино-кабината все още може да бъде видяна една от двете киномашини, прожектирали филми от 1976 г. до 2014 г. Тя е чешко производство, все още работи, но в момента не се използва, защото дигитализацията сложи окончателен край на филмите на лента.

В момента киното прожектира с домашна техника – малък мултимедиен проектор, но с дарителска кампания събира средства, за да закупи съвременно професионално оборудване.

„Машината струва около 75 хил. лв. и е непосилна за нашите възможности”, сподели Цветелина Сярова. Въпреки всичко тя е оптимист, защото една немалка част от сумата вече е събрана.

Разпространението на коронавируса нанесе много щети върху културната сфера, забраната за посещение на киносалони, театри, концерти и музеи бе сред първите рестриктивни мерки.

„Много тъжно – всичко е затворено! Не само киносалонът, а и читалище, школи, концерти, самодейност – всичко е блокирано. Сградите са затворени, а ние използваме времето за ремонтни дейности или някои административни въпроси. Спазваме изцяло препоръките”, сподели секретарят на читалището.

Кина, театри и музеи – първи затвориха и последни ще отварят врати за посетители.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Идеята за велоалея по бул.

Започва трансформация на булевардите "Витоша", "Патриарх Евтимий", "Фритьоф Нансен" и "Ген. Скобелев"

Предстоят редица подобрения в движението по ключови булеварди в центъра, които да дадат алтернатива на всички участници в движението, без да се затруднява движението на колите, информира зам.-кметът по транспорт Илиян Павлов. Днес той представи проект за изграждане на нова бус лента и велоалея по бул. „Патриарх Евтимий”, премахване на велоалея..

публикувано на 26.04.24 в 17:12
Ваня Григорова/Васил Терзиев

Делото за кметските избори в София отложено за 7 юни

Поредно отлагане на делото за кметските избори в София заради нови искания на страните. Административният съд София-град ще заседава по жалбата на загубилата вота Ваня Григорова срещу решението на Столичната общинска избирателна комисия да обяви за победител Васил Терзиев на 7 юни - два дни преди вота 2 в 1, в който Григорова се регистрира да..

публикувано на 26.04.24 в 14:38
Димитър Божилов, кмет на столичния район „Триадица“

Кметът на район "Триадица" предлага "квартал на обезщетените"

Близо една трета от зелените площи в Южния парк в София са частни имоти. Става дума за 96 имота. "През 2020 г. Конституционният съд дерогира сроковете, с които можем да отчуждаваме тези имоти. Отчуждаването е лесен способ за придобиване на земи, защото е по-евтин, по-бърз, властнически способ. С това решение на КС общината беше поставена в..

публикувано на 26.04.24 в 12:59

Подлезът при метростанцията на Централна гара тъне в мрак

За изключително сериозен проблем за над 2 милиона столичани и гостите на София алармираха жители на града.  Осветление в подлеза на една от ключовите метростанции – тази на Централна гара, няма, а всичко там е потънало в мрак, разказват те. "На вниманието на г-н Терзиев, кмет на София. Нищо не се вижда на тази снимка, защото липсва..

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Пред КНСБ поставят венци за загиналите от трудови злополуки

От 9:30 ч. КНСБ и представители на социалните партньори ще отдадат почит пред паметта на загиналите при трудови злополуки работници. Ще бъдат поднесени венци пред мемориалната плоча, поставена пред сградата на конфедерацията в София. От 10 ч. в зала "Европа" ще бъдат връчени годишните награди, с които КНСБ отличава работодателите, постигнали..

публикувано на 26.04.24 в 08:20
Стадион

Стадиони в "Подуяне", "Красна поляна" и "Средец" бяха прехвърлени от държавата на общината

Столичният общински съвет (СОС) одобри доклад относно безвъзмездно прехвърляне от държавата на Столичната община на правото на собственост върху недвижими имоти в районите "Подуяне", "Красна поляна" и "Средец" . Вносители на доклада са кметът на Столичната община Васил Терзиев, председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров, съвместно с..

публикувано на 25.04.24 в 15:45

Всеки квартал или населено място с център за приемане на всякакви отпадъци

Всичките 24 столични района са обхванати от системата за разделно събиране на опаковки и отпадъчни материали, но тя ще бъде разширена с разполагане на центрове и площадки за безвъзмездно предаване на отпадъци от домакинствата. Предвижданията са поетапно до края на 2025 г. във всеки квартал или населено място на територията на Столичната община..

публикувано на 25.04.24 в 10:59