Протестно шествие от над 100 автобуса на собственици на фирми за туристически превоз се проведе по обед в София. Искането на бранша към правителството е за спешни мерки за решаване на проблемите в един от най-силно засегнатите сектори на икономиката.
Предприетите към момента от държавата мерки за справяне с кризата в сектор транспорт са насочени към всички фирми, осигуряващи автобусен транспорт на пътници. В това число градския транспорт, случайните превозвачи и международния транспорт. По статистика на ресорното ведомство в тези компании работят над 27 000 души.
По отношение на регистрирани безработни транспортният сектор не е сред най-засегнатите, отбеляза Зорница Русинова – зам.-министър по труда и социалната политика. От началото на кризата те са около 4 хиляди. Същевременно работа в сектора са започнали 740 души.Част от исканията на протестиращите превозвачи са изпратени и в МТСП. Не са много тези, които са се възползвали от мярката 60/40, но срокът й е удължен, допълни Зорница Русинова. От 1 юли превозвачите ще бъдат подпомогнати с допълнителна компенсация в размер на 290 лева, която може да се получава до края на годината. Средствата общо са около 40 млн. лева и целта е да не са съкращават хора.
„Има и косвен ефект – автобусният превоз – градски,, междуградски и международен, е основна предпоставка за заетост. Кандидатстването ще бъде с опростена заявка през Агенцията по заетостта. Няма ограничение за броя хора от една фирма.“
Средствата ще са достатъчно за всички фирми (малко над 1500), които са лицензирани като превозвачи, уточни зам.-министър Зорница Русинова.
Според протестиращите днес собственици на фирми, ангажирани в сектор “Случаен превоз”, част от автобусните превозвачи не могат да се възползват от мярката 60/40, защото компаниите реално нямат никакви приходи. Мярката за безвъзмездната финансова помощ от Програмата за иновации и конкурентоспособност (ОПИК) също е неприложима за бранша, тъй като размерът ѝ е недостатъчен.
Мярката, подсигурена с 40 млн. лева, ще бъде много полезна за бранша, защото ще обхваща всички видове превози и да подпомогне всеки сегмент от автобусния транспорт, смята Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи.
Чуйте повече по темата в звуковия файл.Собственици на фирми за случаен превоз ще протестират с шествие на автобуси от 12.00 ч. в София. Причината за недоволството им е, че браншът, който е силно засегнат от кризата с коронавируса, не може да се възползва от мерките, обявени от правителството..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана..
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков..