Над 1700 камери за наблюдение на територията на Столичната община са монтирани през последните 6 г. Това е повече от 100% увеличение на наличните през 2014 г., когато бе приета Стратегията за сигурност. Това бе отбелязано при представяне на анализ за изпълнението на програмата до момента, както и предвиждащите се дейности до края на годината. До голяма степен той ще послужи за разработването на нова стратегия за следващия 6-годишен период.
Данните от изпълнението на Стратегията за сигурност бяха представени на заседание на ресорната комисия по обществен ред и сигурност към Столичния общински съвет. За последните 6 г. камерите за видеонаблюдение от 1300 са увеличени на над 3000. Около 2000 от тях са монтирани в сградите на детските градини и училищата. Предстои монтаж на още около 10%. Според Иван Мечков, общински съветник от БСП, е необходимо да се заложат в бъдещата стратегия и повече камери за критични обществени места в София. Председателят на комисията по обществен ред и сигурност Борислав Иванов смята, че е малък броя на камерите за разпознаване на номера на автомобили (42 бр.).
Директор на Дирекция „Сигурност“ в Столичната община Кристина Лазарова призна, че камерите за разпознаване на автомобилни номера са малко, но това е процес, който започва сравнително късно в Общината – по време на председателството на България на Съвета на ЕС. Тя допълни, че при бъдещите процедури за изграждане на видеонаблюдение се залагат и такъв тип камери на местата, където е необходимо, но в това отношение по светофарните уредби усърдно работи направление "Транспорт".
Красимир Димитров, директор на Дирекция „Аварийна помощ и превенция“, уточни, че все още се изгражда системата за ранно известяване при наводнения. Чрез мобилно приложение тя ще предупреждава гражданите за съответните застрашени райони от силен дъжд или вятър, задръствания или др.
Димитров допълни, че е готов да представи анализ за дейността на ръководената от него дирекция, още повече след работата, която бе извършена в условията на извънредно положение, заради коронавируса.
Подробности - в звуковия файл.
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледате комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..