Над 1700 камери за наблюдение на територията на Столичната община са монтирани през последните 6 г. Това е повече от 100% увеличение на наличните през 2014 г., когато бе приета Стратегията за сигурност. Това бе отбелязано при представяне на анализ за изпълнението на програмата до момента, както и предвиждащите се дейности до края на годината. До голяма степен той ще послужи за разработването на нова стратегия за следващия 6-годишен период.
Данните от изпълнението на Стратегията за сигурност бяха представени на заседание на ресорната комисия по обществен ред и сигурност към Столичния общински съвет. За последните 6 г. камерите за видеонаблюдение от 1300 са увеличени на над 3000. Около 2000 от тях са монтирани в сградите на детските градини и училищата. Предстои монтаж на още около 10%. Според Иван Мечков, общински съветник от БСП, е необходимо да се заложат в бъдещата стратегия и повече камери за критични обществени места в София. Председателят на комисията по обществен ред и сигурност Борислав Иванов смята, че е малък броя на камерите за разпознаване на номера на автомобили (42 бр.).
Директор на Дирекция „Сигурност“ в Столичната община Кристина Лазарова призна, че камерите за разпознаване на автомобилни номера са малко, но това е процес, който започва сравнително късно в Общината – по време на председателството на България на Съвета на ЕС. Тя допълни, че при бъдещите процедури за изграждане на видеонаблюдение се залагат и такъв тип камери на местата, където е необходимо, но в това отношение по светофарните уредби усърдно работи направление "Транспорт".
Красимир Димитров, директор на Дирекция „Аварийна помощ и превенция“, уточни, че все още се изгражда системата за ранно известяване при наводнения. Чрез мобилно приложение тя ще предупреждава гражданите за съответните застрашени райони от силен дъжд или вятър, задръствания или др.
Димитров допълни, че е готов да представи анализ за дейността на ръководената от него дирекция, още повече след работата, която бе извършена в условията на извънредно положение, заради коронавируса.
Подробности - в звуковия файл.
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.